środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zakup kombajnu zbożowego w 2021

spot_img

Eksperci oraz klienci firmy Claas podpowiadają na co zwrócić uwagę gdy planujemy zakup kombajnu zbożowego. Przypominamy, że w ramach programu „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej”, rolnik może otrzymać nawet 500 tys. zł. dofinansowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że w ramach programu można zakupić maszyny które będą wykorzystywane do prowadzenia działalności usługowej.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie 30 listopada br. do 13 stycznia 2021 r. Dotacja przysługiwać będzie osobom posiadającym gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha  ale nie większe niż 300 ha. Ważnym kryterium jest również wykazanie przychodu w kwocie co najmniej 5 tys. zł. w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Z programu mogą korzystać zarówno aktywni usługodawcy jak i rolnicy, którzy dopiero zamierzają rozpocząć działalność usługową.

Czy maszyna jest ważniejsza od serwisu?

Jeśli będziemy rozważali nowy zakup kombajnu z dofinasowaniem w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, warto zwrócić uwagę na główne kryteria, jakich oczekują od usługodawców klienci. – Terminowość, czyste ziarno i dobre rozdrobnienie słomy to aspekty, na które kładzie się obecnie niezwykle duży nacisk – podkreśla Michał Adamek, właściciel firmy Agro-Tech, która świadczy usługi od 18 lat.Jeden kombajn w naszej firmie zbiera plony z powierzchni 1700–2000 ha rocznie. W tej chwili zbieramy zboże, rzepak, słonecznik i kukurydzę, więc maszyny, z których korzystamy, muszą być uniwersalne i niezawodne. Pracuję obecnie ze sprzętem CLAAS, bo są to maszyny o bardzo dużej wydajności i niskiej awaryjności, więc wykluczam ryzyko długiego przestoju w razie usterki – tłumaczy.

Przedstawiciele dealerów CLAAS, którzy od wielu lat współpracują z usługodawcami, podkreślają, że profesjonalne świadczenie usług musi się wiązać z doskonałym serwisem, aby nie wstrzymywać rozpoczętych prac. Od wielu lat pogoda często wpływa na skrócenie czasu wykonania zamówionych usług podczas żniw, siewów itp.

Wieloletnia współpraca naszych dealerów z usługodawcami pokazała, że powodzenie ich pracy polega na efektywnym wykorzystaniu maszyny w sezonie. Dlatego w CLAAS za priorytet uznaliśmy kontrole pożniwne, szybką diagnostykę oraz ekspresowe dostarczanie części zamiennych, które dowożone są w 24 godziny od zamówienia, tak aby skrócić do minimum czas przestojów maszyny mówi Krzysztof Burdziuk, dyrektor serwisu CLAAS Polska.

Zakup Kombajnu Zbożowego u Firmy CLAAS oferuje swoim klientom także wsparcie techniczne w postaci kontroli pożniwnej. Kontrola to działanie prewencyjne, pozwala na zdiagnozowanie ew. usterek a tym samym daje czas na ich usunięcie. Dzięki temu kombajn jest gotowy do kolejnego sezonu.

Co ma wpływ na pracę sieczkarni polowej?

Sebastian Grabiński, rolnik, który prowadzi działalność usługową Agrokompleks, wykonując zbiór kukurydzy, przywiązuje dużą wagę do ekonomiki pracy maszyn wykorzystywanych w usługach. Na co dzień korzysta z sieczkarni CLAAS JAGUAR. – Dla mnie istotna jest duża wydajność masy na godzinę przy niskim zużyciu paliwa. Dziennie kosimy ok. 25–30 ha, więc niezawodna maszyna, pewna w pracy, to wszystko, co jest potrzebne przy zbiorze kukurydzy podsumowuje. Na przykładzie pana Sebastiana widzimy, że usługodawcy poszukują maszyn, których konserwacja przebiega bardzo szybko i zaoszczędzony czas można przeznaczyć na dłuższą wydajną pracę. Właściciele firm usługowych często podkreślają wysoką wartość maszyn CLAAS na rynku wtórnym, co jest jedną z cech, na które zwracają szczególną uwagę, planując inwestycję.

Który system omłotu jest najlepszy?

Nie ukrywajmy, że w czasie żniw, zwłaszcza gdy pogoda jest niepewna kluczowe znaczenie ma czas. Im zboże szybciej zniknie z pola i znajdzie się w magazynie tym lepiej. Obecnie oprócz zapewnienia wysokiej wydajności pracy rolnicy i profesjonalni usługodawcy coraz częściej zwracają uwagę na jakość ziarna. – Obecnie nawet kompaktowe kombajny hybrydowe są w stanie poradzić sobie lepiej niż kombajny klawiszowe. Kombajn hybrydowy nie ma żadnych trudności ze słomą tłumaczy Paweł Sieczkowski, który posiada gospodarstwo o powierzchni 1100 ha w woj. lubuskim i świadczy również usługi. – W naszym gospodarstwie ponad połowę areału stanowi kukurydza z przeznaczeniem na ziarno, ale zbieramy też inne rośliny, dlatego niezwykle ważna jest szybka możliwość przezbrojenia maszyny na wszelkie rodzaje upraw. Zdecydowaliśmy się więc na zakup kombajnu CLAAS TUCANO, bo spełnia wszystkie te funkcje podkreśla.Rolnik wylicza szeroką gamę różnych szybkich do wykonania ustawień, zaczynając od klapy APS, szczeliny klepiska, obrotów młocarni, klapy na rotorze oraz prędkości obrotowej rotora. Szybkie przygotowanie maszyny do zbioru różnych plonów ma znaczący wpływ na oszczędność czasu, który można wykorzystać na wydajną pracę na polu. Część usługodawców, w tym również pan Paweł, zwraca uwagę na kompaktowe wymiary maszyny, co ma szczególne znaczenie podczas wykonywania usług na rozdrobnionych i oddalonych od siebie polach.

Class Jaguar - Na co zwrócić uwagę podczas zakup kombajnu
Każda maszyna jest tak dobra jak jej serwis.
Zdaniem usługodawców hybrydowy system omłotu radzi sobie lepiej od tradycyjnego.
Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x