czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Kolejne ogniska ptasiej grypy

spot_img

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przekazał najnowsze informacje o potwierdzeniu kolejnych ognisk ptasiej grypy w Wielkopolsce.

 

Radłów i Słaborowice

Ognisko tej choroby wykryto w miejscowości Radłów w powiecie ostrowskim, Tam, właściciel gospodarstwa utrzymywał 150 sztuk drobiu. Wcześniej w Radłowie odnotowano już występowanie ptasiej grypy podtypu H5N8.
Kolejny przypadek dotyczy miejscowości Słaborowice w powiecie ostrowskim, gdzie uprzednio również potwierdzono występowanie choroby. Miejscowy hodowca posiadał 120 sztuk drobiu.

Natomiast jeszcze większych rozmiarów ognisko wykryto w miejscowości Zapust, w powiecie szamotulskim. Tam rolnik hodował 40 tys. indyków.

 

Sytuacja w Wielkopolsce

Obecną sytuację w Wielkopolsce zalicza się do poważnych. Władze administracyjne i weterynaryjne podejmują szereg niezbędnych działań zmierzających do zwalczenia choroby. Ponawiane są również apele do hodowców i mieszkańców obszarów rolniczych o bezwzględne zachowanie zasad bioasekuracji oraz o bezzwłoczne zgłaszanie niepokojących zachowań i objawów u ptactwa.

 

Strupice w woj. dolnośląskim

Kolejne ognisko nr 2020/11 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 219 sztuk drobiu różnych gatunków (91 kur niosek, 41 brojlerów kurzych, 17 gęsi, 70 kaczek) oraz 326 gołębi i 4 papugi. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Strupice, w gminie Chojnów, w powiecie legnickim, w województwie dolnośląskim. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków – czym pisaliśmy już wcześniej TUTAJ.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: WUW, GIW

Ptasia grypa: Kuba ogranicza import polskiego drobiu

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników