wtorek, 31 stycznia, 2023

Kolejne nieścisłości ustawy zwanej „Piątką Kaczyńskiego”!

-REKLAMA-spot_img

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o zastrzeżeniach Polskiej Izby Mleka dotyczących precyzji zapisów o zakazie stałego utrzymywania zwierząt na uwięzi. Przypomnijmy: w  znowelizowanej obecnie Ustawie o ochronie zwierząt nie sprecyzowano w jaki sposób zakaz odnosi się do tzw.:  uwięziowej hodowli krów mlecznych.

Zakaz uboju po 30 dniach?

Teraz okazuje się, że również tak drażliwej kwestii jak zakaz uboju rytualnego na potrzeby zagranicznych odbiorców, może dotyczyć błąd prawny. Kwestia sporna związana jest z  proponowaną regulacją, zgodnie z którą zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych ma wejść w życie po 12 miesiącach (art. 1 pkt 7).  Natomiast zakaz uboju bez ogłuszania ma zacząć obowiązywać już po 30 dniach od dnia ogłoszenia, a rekompensaty mają być wypłacane dopiero po… 12 miesiącach! Dla porównania w wersji ustawy przed naniesieniem ostatnich sejmowych poprawek, ograniczenie uboju zawierało zapis, zgodnie z którym vacatio legis wynosiło 12 miesięcy. 

Ustawa pisana na kolanie?

Niestety wyżej opisana sprawa koresponduje z coraz powszechniejszą opinią, że nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt procedowana jest bardzo pospiesznie, a jej brzmienie w całości wymaga co najmniej ponownego przemyślenia.
Dodajmy, że ostatnie poprawki nanoszono i przyjmowano podczas niedawnej dwudniowej sesji Sejmu. Wtedy też zwołano Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi a nowelizację Ustawy przyjęto około godziny 1.00 w nocy.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Sejm RP
Foto: Sejm RP

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x