sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Na Śląsku zaplanowano odstrzał dzików. Jaka jest przyczyna?

spot_img

Wczoraj (21 września br.). uwzględniając m.in. rosnącą wartość odszkodowań wypłacanych za szkody w gospodarstwach rolnych Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę zezwalającą na odstrzał redukcyjny 600 dzików na terenie części powiatów: będzińskiego, zawierciańskiego, tarnogórskiego i myszkowskiego.

Szkody rolnicze i wypadki drogowe

W uzasadnienia uchwały powołano się na to, że rolnicy z trzech w/w. powiatów wielokrotnie sygnalizowali samorządowi województwa narastający problem związany z rosnącą populacją dzików.
Jak informowali rolnicy gromady dzików wkraczają na obszary objęte uprawami rolnymi i na tereny zurbanizowane miast i gmin. Zwierzęta niszczą pola i obszary zielone. Odnotowano też zwiększenie liczby kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt, a także niekontrolowane przemieszczanie się dzika do obwodów, w których prowadzona jest prawidłowa gospodarka łowiecka.

Aż 377 tysięcy zł za szkody

Ważnym argumentem uzasadniającym przyjęcie uchwały był  też fakt, że od 2018 r. w trzech wyżej wymienionych powiatach wzrasta liczba tzw. szkód łowieckich w gospodarstwach rolnych. W 2018 r. z tytułu odszkodowań za szkody wyrządzone m.in. przez dziki wypłacono rolnikom należności w łącznej kwocie: 145,7 tys. zł. Natomiast w ubiegłym roku wartość ta wzrosła aż do kwoty 377,6 tysięcy zł, co uznano za dowód na występowanie niekontrolowanego i nadmiernego wzrostu populacji dzika.  

Paraliż łowieckich obwodów

Sprawę dodatkowo komplikuje sytuacja prawna. Na wspomnianym obszarze nie ma obecnie możliwości prowadzenia prawidłowej gospodarki łowieckiej. Jest tak dlatego, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 20 lipca 2016 r. stwierdził nieważność uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z 21 stycznia 2013 r. w kwestii ustanowienia miejscowych obwodów łowieckich nr: 85, 86 i 97. I z tej przyczyny ich statutowa działalność została sparaliżowana.

Ustawa o ochronie zwierząt

Autorzy uchwały Sejmiku powołali się też na zapisy Ustawy o ochronie zwierząt. Dodajmy, ze projekt poniedziałkowej uchwały pozytywnie zaopiniowała Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Katowicach i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach. Natomiast Fundacja S.O.S. dla Zwierząt była temu przeciwna. Podobnie jak większość Radnych Sejmiku reprezentujących ugrupowania opozycyjne.

Wykonanie do 30 kwietnia 2021

Uchwała określa, że odstrzał 600 dzików należy prowadzić zgodnie z przepisami dotyczącymi okresów polowań na zwierzęta łowne. Odstrzału dokonają myśliwi z uprawnieniami. Tusze odstrzelonych zwierząt zostaną sprzedane w punktach skupu, a środki ze sprzedaży trafią na rachunek wskazany przez wojewodę śląskiego.

Odstrzał będzie prowadzony w większej części gmin: Siewierz i Bobrowniki (powiat będziński), w znacznej części gminy Ożarowice (pow. tarnogórski), w częściach gmin Poręba, Łazy i Zawiercie (pow. zawierciański) oraz na skrawku powiatu  myszkowskiego. Do 30 kwietnia 2021 r. Polski Związek Łowiecki ma przedstawić raport na temat terminu oraz liczby odstrzelonych zwierząt.

Źródło: Sejmik Województwa Śląskiego

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x