czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

KE zatwierdziła stosowanie glifosatu na kolejne 10 lat!

spot_img

W czwartek, 16 listopada, Komisja Europejska ogłosiła decyzję o przedłużeniu zezwolenia na stosowanie glifosatu, w Unii Europejskiej o kolejne 10 lat. Obecne zatwierdzenie tego środka miało wygasnąć w połowie grudnia br.

Stosowanie glifosatu przedłużone do 2033 r.

Glifosat od dłuższego czasu jest przedmiotem gorącej debaty o jego wpływie na środowisko i zdrowie ludzi. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeprowadził niedawno szeroko zakrojone dochodzenie, które nie wykazało żadnych niedopuszczalnych zagrożeń, ale wskazało na pewne luki w danych dotyczących ryzyka żywieniowego dla konsumentów oraz oceny ryzyka dla roślin wodnych.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, glifosat będzie legalnie dostępny w Unii Europejskiej do 2033 roku. Jednak wprowadzone zostaną nowe warunki i ograniczenia w celu zminimalizowania ewentualnych zagrożeń. Rolnicy będą zobowiązani do utrzymywania pasów buforowych o szerokości co najmniej pięciu metrów, a państwa członkowskie otrzymają możliwość ograniczenia ilości i częstotliwości stosowania tego środka chwastobójczego.

źródło: KE; BILD

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x