poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

KE zatwierdziła pomoc dla rolników w wysokości 1,5 mld zł

spot_img

Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej, ogłosił zatwierdzenie, że pomocy publicznej dla rolników w kwocie 346 mln euro (1,5 mld zł). Ta nowa alokacja środków ma być przekazana w formie dopłat do oprocentowania pożyczek.

Komisja celowo opóźniła publikację raportu o strategii od pola do stołu?

Zgoda KE na dopłaty do oprocentowania pożyczek

Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. 

“Celem środka jest zaspokojenie potrzeb płynnościowych producentów rolnych, którzy odczuwają skutki obecnego kryzysu geopolitycznego. Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności pomoc nie przekroczy 250 tys. euro na beneficjenta; oraz zostanie przyznana nie później niż dnia 31 grudnia 2023 r.” – informuje KE na swojej oficjalnej stronie.

Poprzednio tj. 23 maja Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości około 1 miliarda euro (4,7 miliarda złotych) płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Szansa na zażegnanie kryzysu możliwa tylko przy skutecznej polityce

Pomoc kredytowa, choć nieznacznie skuteczna w obliczu fatalnego stanu naszej gospodarki, nadal jest lepsza niż brak jakiejkolwiek pomocy. Niemniej jednak, nasze nadzieje skierowane są w stronę efektywnej polityki importowej w zakresie produktów rolnych z Ukrainy. W ten sposób unikniemy zakłóceń na europejskim i krajowym rynku, co z kolei zminimalizuje nasze potrzeby w zakresie dopłat. Wystarczy nie szkodzić prosperującemu otoczeniu gospodarczemu. Jak widać umiejętnie wspierać, to też sztuka…

źródło: ec.europa.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x