piątek, 22 września, 2023
spot_img

Długoterminowe minima poprzedziły odbicie notowań unijnych zbóż i rzepaku w końcówce tygodnia

spot_imgspot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) tydzień kończący się 2-go czerwca 2023 przyniósł spadek notowań rzepaku, kukurydzy i pszenicy w ujęciu tygodniowym. W środę (31.05.2023) obydwa zboża i rzepak ustalały swoje długookresowe minima w cenach zamknięcia (poziomy z lat 2020-21). Końcówka tygodnia przyniosła odbicie w górę, śladem giełdy w Chicago. W konsekwencji skala tygodniowej przeceny zmalała w przypadku obu zbóż i rzepaku do ok. 4-5 eur/t.

Dla nowej kukurydzy tydzień zamknął się ceną 216,5 eur/t, a kontrakt na tegoroczną pszenicę kosztował w piątek 224 eur/t. Jednocześnie rzepak wrócił ponad poziom 400 eur/t.

Odbiciu unijnych kontraktów sprzyjało utrzymywanie się suchej pogody w dużej części Europy i ubiegłotygodniowe osłabione EURO, ale też kolejne już wstrzymanie przez Rosjan odprawy statków  w ramach umowy zbożowej.

Na giełdzie w Chicago notowania zbóż i soi rosły w drugiej części tygodnia. Głównym czynnikiem napędzającym wzrosty była pogoda. O ile susza na południu USA, która dotknęła uprawy twardej pszenicy ozimej nie miała dużego wpływu na ceny, to rynek mocno reaguje na deficyt opadów i prognozy dla głównych terenów upraw amerykańskiej kukurydzy i soi. Jest to zrozumiałe, ponieważ Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem kukurydzy i drugim (po Brazylii) soi, podczas gdy znaczenie pszenicy jest tam dużo mniejsze.

Kolejnym, stałym już czynnikiem prowzrostowym było zawieszenie odprawy statków w korytarzu zbożowym przez stronę rosyjską. W dniach 30-31 maja Rosjanie przepuścili przez korytarz zbożowy tylko 1 statek, a 1 czerwca – żadnego, domagając się preferencji dla własnego eksportu nawozów i zbóż.

Elementem wspierającym odbicie było również otoczenie, czyli optymizm, który zapanował na szerszym rynku surowcowym, w tym na ropie. Surowce i akcje drożały na giełdach po uchwaleniu przez amerykański Senat porozumienia w sprawie limitu zadłużenia i lepszych niż oczekiwano danych o zatrudnieniu w maju.

Wzrost światowych cen pszenicy jest ograniczony, ponieważ Rosja nadal kontroluje rynek eksportowy dzięki znaczącej przewadze cenowej i olbrzymim zapasom

Sytuacja na rynku pszenicy może się zmienić, ponieważ w centrum uwagi znajduje się nie tylko twarda amerykańska pszenica ozima, ale też uprawy w Chinach i Europy Zachodniej, które obecnie cierpią z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Mniej komentowana jest sytuacja na południu Rosji, gdzie początkowo korzystne deszcze utrzymują się na tych terenach od prawie czterech miesięcy, a mapy pogodowe zapowiadają kolejne niekorzystne już opady. Może to skutkować pogorszeniem jakości nadchodzących zbiorów.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu

Giełda w Chicago

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Agro Show 2023

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x