środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

KE zapowiada rekordowy areał, plony i zbiory kukurydzy w Polsce

spot_img

Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej są zaskakująco dobre dla naszego kraju. Zakładają one o 44% wyższe niż przed miesiącem, zbiory kukurydzy w Polsce.

Prognoza zakłada, że rolnicy zbiorą w tym roku rekordowe 9,0 mln ton kukurydzy na ziarno, czyli o 44% więcej niż zakładała prognoza z końca sierpnia. Poprzedni rekord produkcji z 2021 roku opiewał na 7,5 mln ton.

W stosunku do prognozy sprzed miesiąca Komisja Europejska podniosła skokowo szacunki areału  kukurydzy na ziarno. Obecne szacunki zasiewów sięgają blisko 1,2 mln ha w porównaniu do 0,93 mln ha szacowanych przed miesiącem i 1,0 mln ha w 2021 roku.

Kolejnym czynnikiem składającym się na produkcję są plony średnie. Najnowsza prognoza podniosła oczekiwaną średnią wydajność do też rekordowych 7,62 t/ha (+12% – m/m) z 6,69 t/ha w sierpniu i 7,47 t/ha w 2021 roku.

Produkcja kukurydzy na ziarno w Polsce na przestrzeni lat (w tys. ton):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE  

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x