środa, 28 lutego, 2024

KE obniżyła minimalnie swoje prognozy tegorocznej produkcji zbóż w UE

spot_img

Według najnowszych prognoz (z 24-06-2021) tegoroczne zbiory zbóż w UE powinny wynieść 291,21 mln ton. Oznacza to minimalny spadek w stosunku do prognozy sprzed miesiąca (-0,6%), ale o prawie 4% powyżej ubiegłego roku i tyle samo powyżej średniej 5-letniej. Jeśli prognoza się sprawdzi to tegoroczne zbiory zbóż będą trzecie w historii (gorsze tylko od 2019 i rekordowego 2014 roku).

W ostatniej prognozie Komisja Europejska znacznie zwiększyła (m/m) oczekiwaną produkcję  pszenżyta, żyta (o ponad 4% w obu przypadkach) i monimalnie pszenicy durum. Jednocześnie zmalały prognozy zbiorów w przypadku pozostałych gatunków, a najbardziej w grupie „pozostałe zboża” (-18% m/m).

Zbiory zbóż w UE ( w tys. ton.)

W tym roku zbiory pszenicy, po ostatnich korektach, powinny zdecydowanie wzrosnąć w porównaniu z 2020 rokiem. Produkcja pszenicy miękkiej szacowana jest teraz na 126,78 mln ton (+7,4% r/r), a durum na 7,81 mln ton (+8,2% r/r).

W stosunku do średniej 5-letniej będzie to wynik  o 3,6% lepszy dla odmian pszenicy miękkiej, ale nadal o 6,4% gorszy dla pszenicy durum.

Zbiory kukurydzy oceniane są teraz na 70,91 mln ton – poziom o blisko 9% wyższy niż rok temu i 6,6% lepszy od średniej.

Produkcja jęczmienia szacowana jest na 53,96 mln ton, co jeśli się sprawdzi będzie wynikiem o ok 1 mln ton (-2,2%) gorszym niż rok temu, ale ciągle 1,1% powyżej średniej.

Mniejsza produkcja rok do roku dotyczyć powinna:

Obok jęczmieniam, mniejsze zbiory oczekiwane są w przypadku owsa i żyta (spadek po ok. 6% r/r), pszenżyta (-3,6% r/r) i grupy „pozostałe zboża” (-29,4% r/r).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x