czwartek, 22 lutego, 2024

Rekordowe upały i susza w Stanach Zjednoczonych

spot_img

Stany Zjednoczone to największy producent żywności na świecie. Kraj o wysoko rozwiniętym rolnictwie, gdzie użytki rolne zajmują 45 proc. jego powierzchni.

Tak prezentuje się mapa obrazująca zasięg i intensywność  suszy w Stanach Zjednoczonych. Rekordowa fala upałów na obszarach rolniczych zachodu i północnego zachodu kraju, gdzie notowano 39-45 stopni Celsjusza spaliła wiele upraw. Przedłużająca się susza i pożary tylko pogarszają sytuację, 

Najbardziej ucierpiała pszenica jara. Regiony gdzie jest ona obsiewana znajdują się pod władaniem znacznej suszy, upałów i pożarów.

W pobliżu zasiewów pszenicy jarej znajdują się zasiewy pszenicy ozimej, jednak tutaj sytuacja jest lepsza, ponieważ  w środkowej części kraju, gdzie znajdują się ogromne obszary z zasiewami nie mamy do czynienia z suszą.

Zasiewy kukurydzy susza objęła tylko cześciowo. Na południe od Chicago pola uprawne są wolne od suszy. Im bliżej stanu Dakota Południowa, Iowa, Wisconsin tym większy obszar objęty suszą umiarkowaną i silną.

Z map wynika, że największa fala upałów w historii i susza objęła tylko cześć kraju, głównie górzystą. Oznacza to, że większość upraw nie ucierpiała w wyniku suszy. Najmniejsze zbiory w wyniku suchej aury dotyczyć będą pszenicy jarej i ozimej, które znajdują się w zasięgu suszy. Według prognoz pogody upały będą rozprzestrzeniać się na wschód obejmując regiony, gdzie suszy jeszcze nie ma. Oprócz upałów powiększy się obszar ze słoneczn pogodą. Może to oznaczać początek suszy w całym regionie rolniczym Stanów Zjednoczonych. Należy mieć również na uwadze, że tak wysokie temperatury sprawią, że lada moment mogą ruszyć żniwa zbożowe i rzepakowe.

Źródło: https://droughtmonitor.unl.edu/?fbclid=IwAR1FTDE87aQQZUUWDxnlS5o6jyv1dfyj8sLOCuL8JQ03l5Y_hqAhB21KX4w

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x