środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Już nie tylko UOKIK bada rynek malin. Do akcji włączono CBA

spot_img

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku malin? Niestety lepiej nie jest. Już nie tylko UOKIK jest zaangażowany w sprawę. Tym razem Minister Rolnictwa, Robert Telus powiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne o podejrzeniach dotyczących nielegalnych porozumień mających na celu manipulowanie cenami na rynku malin. 

kryzys na rynku malin

Podejrzenia zmowy cenowej

“Ze względu na podejrzenia zmowy cenowej na rynku malin, uruchomiłem wszystkie inspekcje państwowe, celem kontroli firm skupujących i przetwarzających maliny — napisał na Twitterze szef resortu rolnictwa Robert Telus. — Dość oszukiwania!” — dodał kończąc wpis.

Minister zaznaczył, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) aktualnie przeprowadza kontrole w tych firmach. Ponadto, Minister podkreślił, że kolejnym krokiem jest właśnie powiadomienie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) o podejrzeniu istnienia zmowy cenowej.

Zamieszane podmioty z kapitałem zagranicznym?

Jak informuje portal Buisness Insider, wcześniej wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski, poinformował, że resort ma podejrzenia dotyczące zawartej zmowy cenowej między podmiotami z kapitałem zagranicznym, które zajmują się skupem owoców. W wyniku konsultacji z ministrem rolnictwa, Robertem Telusem, oraz premierem Mateuszem Morawieckim, postanowiono podjąć działania przez służby państwowe w celu monitorowania tych podmiotów w najbliższych dniach. Monitorowanie dotyczy firm zajmujących się skupem i przetwarzaniem surowców od plantatorów w województwach lubelskim i mazowieckim.

Wzmożona kontrola na rynku rolnym

Wiceminister ogłosił również, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Sanitarna oraz Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będą podejmować działania mające na celu sprawdzenie, czy przypadkiem nie doszło do zawarcia zmowy cenowej oraz czy nie jest wykorzystywana przewaga kontraktowa wobec plantatorów. 

źródło: buisnessinsider

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x