czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Unijny rzepak i kukurydza podrożały w skali minionego tygodnia

spot_img

W tygodniu kończącym się 14-go lipca 2023 panowała duża zmienność cen na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Zwłaszcza, że w połowie tygodnia Amerykanie opublikowali kluczowe raporty na temat perspektyw krajowych i światowych upraw. Lepsze od oczekiwań dane na temat prognozowanych plonów średnich kukurydzy i pszenicy, a co za tym idzie przyszłej produkcji w USA zaskoczyły uczestników rynku i wywołały w środę przecenę kontraktów zbożowych po obu stronach Atlantyku. Jednocześnie duże cięcie produkcji amerykańskiej soi (mniejszy areał na rzecz kukurydzy i pszenicy) w połączeniu z trendem wzrostowym na rynku ropy wspierało cały rynek nasion oleistych.

Jednocześnie notowania zbóż i oleistych pozostawały pod wpływem stałych czynników prowzrostowych wynikających z wojny na Ukrainie. W minionym tygodniu doszło do zbombardowania terminala zbożowego w porcie w Odessie przez Rosjan i ciągle nie ma porozumienia w sprawie przedłużenia umowy zbożowej, która wygasa 17-go lipca. W piątek prezydent Turcji ogłosił, że Putin przystał na jego propozycje, ale zaraz zostało to zdementowane przez Kreml, co wywołało wzrosty zbóż na zamknięciu tygodnia.

Dodatkowo zmiany na rynku walutowym, czyli przeceny dolara wynikające ze spadającej gwałtownie inflacji w USA (maleją szanse na podwyżki stóp procentowych przez FED) wspierały wzrosty cen wszystkich surowców, ponieważ są one zwykle wycenianych w amerykańskiej walucie.

Giełda w Paryżu:

W skali tygodnia (przy dużej zmienności) unijna pszenica potaniała o symboliczne 0,25 euro (-0,1%). W konsekwencji najbliższa seria pszenicy zakończyła piątek ceną 231,75 eur/t.

Wyceny unijnej kukurydzy wzrosły za to o prawie 6 euro w minionym tygodniu (+2,6%) do 231,75 eur/t na koniec tygodnia.

Unijny rzepak podrożał aż o 26 euro (5,9%) w minionym tygodniu do 465,5 eur/t, naśladując zachowanie amerykańskiej soi, kanadyjskiej canoli (najdroższa od początku roku) i drożejącej ropy.

Dopiero piątkowa sesja przyniosła lekką korektę spadkową unijnego rzepaku i soi połączoną z przeceną na rynku ropy. Rzepak oscyluje teraz w przedziale 460-470 eur/t, czyli w okolicy czerwcowego szczytu i jednocześnie blisko 100 euro powyżej 3-letniego dołka z końca maja.

Na wykresach notowania unijnych zbóż stabilizują w lipcu po tym jak straciły ponad połowę z czerwcowego odbicia, kiedy to obydwa kontrakty wzrosły do dwumiesięcznych maksimów. Rynek czeka na rozstrzygnięcia dotyczące umowy zbożowej i obserwuje raporty z trwających zbiorów oraz wpływ pogody na uprawy wiosenne.

Rekordowo drogie euro (też złoty) nie sprzyja unijnemu eksportowi, a na rynku nadal dominuje tania pszenica z Rosji oraz kukurydza i soja z Brazylii.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 14.07.2023
Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x