niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Jesienna zawierucha w dzień i przymrozki nocą

spot_img

W pogodzie nastała jesienna zawierucha. Na wybrzeżu sztorm, który w nocy znacznie nabierze na sile. W górach wieczorem zacznie sypać śnieg i chwyci mróz.

Przed nami bardzo wietrzna noc. W okolicy Ustki, Darłowa, Łeby, Krynicy Morskiej wiatr rozpezi się do 100 km/h. Wiać ma z północnego zachodu co zaowocuje cofką na rzekach i zalaniem plaż. Zagrożone są Żuławy i mierzeje Wiślana- ze wzgledu na podtopienia i niszczący wiatr. W głębi lądu powieje do 70-80 km/h. Taki wiatr w połączeniu z drzewami na których jest dużo liści może powodować wiatrołomy w drzewostanie. W nocy nasili sie efekt morza na wysokości Elbląga, Malborka, Iławy, Gdańska, Tolkmicka- tutaj nocą możliwe będą burze z drobnym, gęstym gradem, krupą śnieżną i burzami. Spadnie tutaj do 10-20 milimetrów deszczu. Przelotnie, słabo, do 0-3 milimetrów popada na całej północy, południu i wschodzie kraju. W centrum kraju oraz  na zachodzie tylko z wieczora możliwe opady, natomiast w nocy sucho. W górach śnieżyce- w szczytowych partiach Tatr spadnie do 2-7 centymetrów śniegu. Temperatura w nocy zatrzyma się na poziomie +5/+8 stopni.

W ciągu dnia sucho i dużo słońca na południu i zachodzie kraju. Sporo słońca także w centrum, choć tutaj- im bliżej wschodu i północy tym większa jest szansa na przelotne opady gradu i deszczu. Maksymalnie spadnie do 1-3 milimetrów deszczu. Więcej przelotnych opadów deszczu na północy i wschodzie- tutaj spadnie od 0 do 5 milimetrów deszczu. Najwięcej deszczu, gradu, krupy śnieżnej i burz na wybrzeżu środkowym, wschodnim oraz na Żuławach- tutaj szczególnie do południa ma bardzo często padać- punktowo napada nawet kolejne 15 milimetrów. Po południu to słońce zdominuje niebo a opady będą coraz rzadsze.

Do południa w całym kraju silnie powieje. Porywy na południu i zachodzie osiągną do 40-60 km/h; w centrum do 75-80 km/h; na północy do 90 km/h, a na wybrzeżu wschodnim- w okolicy Krynicy Morskiej, Ustki, Łeby może dmuchnąć nawet około 105 km/h. Po południu wiatr osłabnie o około 10-25 km/h.

Zimno. Najcieplej na suchym i pogodnym zachodzie i południu +16 stopni. W centrum i na wschodzie +13/+14 stopni. Najchłodniej na Żuławach, Warmii, wschodzie Kujaw, północy Mazowsza +11/+12 stopni.

Dziś można już wyznaczyć dokładne poranki z przymrozkami. Będzie to piątkowy poranek oraz sobotni poranek. W czwartek blisko do przymrozku będzie na zachodzie i południu kraju- odnotujemy około +3/+5 st. W piątek i w sobotę najzimniejsza noc wystąpi od Kaszub po Podlasie, Łódzkie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Podkarpackie, gdzie temperatura spadnie do około 0/+1 stopnia w zastoiskach i do +2/+4 stopni na pozostałym obszarze. Przy gruncie około -2/0 stopni.

Tekst przygotował: Łukasz Sieligowski

Źródło mapy: pogodynka.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników