poniedziałek, 30 stycznia, 2023

ASF w skali Kraju i Unii Europejskiej

-REKLAMA-spot_img

Reakcja Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej i Inspekcji Weterynaryjnej

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza i Inspekcja Weterynaryjna zadeklarowały wolę podjęcia wspólnych działań służących zapobieganiu rozprzestrzenianiu się i zwalczaniu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), w tym regionie. Zwłaszcza, że strefy objęte ASF zlokalizowano już na północ i wschód od tego województwa. W związku z tym, w ubiegłym tygodniu, doszło do spotkania Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej z Jerzym Dymkiem, Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii w Bydgoszczy. Podczas rozmów podkreślano, że zagrożenie ze wirusem ASF jest wysokie i realne. Szczególnie, że tzw. żółta strefa ochronna, znajduje się na wschodniej i północnej granicy województwa kujawsko-pomorskiego.

Decyzja Wykonawcza Komisji Europejskiej!

Dodajmy, że działania Kujawsko-Pomorskej Izby Rolniczej i Inspekcji Weterynaryjnej zbiegają się w czasie z działaniami w skali krajowej, a także całej Unii Europejskiej. Szczególnie, że 9 września 2019 roku, Komisja Europejska podjęła Decyzję Wykonawczą nr 2019/1392 zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich UE (notyfikowaną jako dokument nr C(2019).
Decyzja dostępna jest pod poniższym adresem internetowym:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1392&from=PL

Dokument ten zawiera aktualne wskazania na temat obszarów występowania ASF w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Ma on zatem doniosłe znaczenie przy podejmowaniu konkretnych działań zapobiegawczo-ochronnych przeciw wirusowi ASF.

Sposoby walki z ASF

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej z miejscowym Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii poruszano również kwestie zapobiegania przedostaniu się ASF do gospodarstw rolnych. W rezultacie uzgodniono, że izba rolnicza oraz służby weterynaryjne będą wspólnie prowadzić: akcje upowszechniające zasady bioasekuracji w gospodarstwach rolnych; weryfikacje inwentaryzacji wiosennej dzików, a także planów odstrzałów i odłowu dzików;  Ponadto, Izba będzie apelować do rolników, by ci, przy dokonywaniu siewu kukurydzy zachowywali, co najmniej 50 metrową odległość od linii lasu.

O finansowym wsparciu

Samorząd rolniczy i przedstawiciele weterynarii podjęli też kwestię możliwości uzyskania pomocy finansowej na przygotowanie i utrzymanie barier zaporowych w sytuacjach: pojawienia się tzw. „hot-spotów”, czyli odosobnionych przypadków ASF u dzików bez ich powiązania geograficznego i epidemiologicznego z innymi przypadkami; jak również w razie wystąpienia ASF brzeżnego, czyli występującego na pograniczu obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona), lub zagrożeniem (strefa niebieska).
Ponadto, przewidziano organizację wspólnych specjalistycznych szkoleń dla hodowców i rolników. Zwieńczeniem rozmów było podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie zwalczania ASF.
O tego rodzaju działaniach w innych regionach kraju, będziemy informować na bieżąco.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: www.eur-lex.europa.eu www.kpir.pl
Fot: Pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników