wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Jakie stawki dopłat do materiału siewnego 2022? 20% więcej dla upraw ekologicznych

spot_img

Do konsultacji społecznych trafił projekt wysokości stawek dopłat do materiału siewnego. Wynika z niego, że za zużyty ekologiczny materiał siewny w 2022 r., rolnicy otrzymają o 20% wyższe dopłaty względem rolników, którzy sieją nieekologiczne nasiona. Co więcej dopłaty dla rolników z “klasycznym” materiałem są niższe względem ubiegłego roku. W jakiej wysokości są stawki za materiał siewny?

Stawki dopłat do materiału siewnego 2022. 20% więcej dla upraw ekologicznych
zdj: archiwum AP

Stawki dopłat do nieekologicznego materiału siewnego 2022

 Stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany ma wynosić:

 1) 65 zł (było 74,76 zł/ha)– w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub strączkowych wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U. poz. 801); 

2) 115 zł  (było 119,62 zł/ha) w przypadku roślin strączkowych

3) 350 zł  (było 373,80 zł/ha) w przypadku ziemniaków

Stawki dopłat do ekologicznego materiału siewnego 2022

 Stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynosi: 

1) 78 zł w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub strączkowych wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany; 

2) 138 zł w przypadku roślin strączkowych

3) 420 zł w przypadku ziemniaków.

Stawki dopłat 20% wyższe dla materiału siewnego ekologicznego

Jak czytamy w uzasadnieniu, w porównaniu do dotychczas obowiązującego rozwiązania planuje się aby określone w rozporządzeniu stawki dopłat obowiązywały w dłuższym okresie czasu i były z góry znane przez zainteresowanych dopłatami rolników. Począwszy od 2016 r. stawki dopłat za dany rok były określane corocznie (do dnia 30 września) w oparciu o informację uzyskaną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o całkowitej wnioskowanej o dopłaty powierzchni dla poszczególnych grup roślin oraz środki finansowe zaplanowane na ten cel w danym roku. Ponadto, przyjęto, że stawki dopłat z tytułu zużycia do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w przypadku materiału siewnego wytworzonego metodami ekologicznymi będą o 20% wyższe niż w przypadku materiału „konwencjonalnego”.

Jakie gatunki roślin są objęte dopłatami do materiału siewnego?

Z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zalicza się materiał siewny następujących gatunków roślin uprawnych:

  • Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • Ziemniak.

Na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w 2022 r. zaplanowano kwotę 75 mln zł. Wielkość środków zaplanowanych w 2022 r. ma zostać utrzymana w kolejnych latach na co najmniej tym samym poziomie.

Maria Chmal

źródło:https://legislacja.rcl.gov.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x