wtorek, 28 września, 2021
spot_img

Jaki VAT za pasze i dodatki paszowe?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Z początkiem lipca ubiegłego roku weszła w życie tzw. matryca stawek VAT. Tego rodzaju rozwiązanie miało być ułatwieniem przy ustalaniu wysokości podatku. Niestety nie w każdym przypadku. Poważny problem mogą mieć np. rolnicy i dostawcy pasz. Trudność wynika z tego, że nie wszystkie towary zostały opisane kodami ujętymi w tzw. Nomenklaturze Scalonej (NC), która jest podstawą klasyfikacji artykułów i ustalania właściwej im wysokości podatku od towarów i usług (VAT). Części towarów scalona nomenklatura po prostu nie obejmuje, a w takich przypadkach o klasyfikacji podatkowej decydują opisy artykułów, a nawet niestety sposób ich wykorzystania. I tu powstaje problem.

Dodatki poza klasyfikacją CN?

W załączniku nr 3 do ustawy o VAT (stawka VAT 8 proc.) pod pozycją nr 10 wskazano nawozy i środki ochrony roślin (zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej), a także pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych – bez względu na klasyfikację CN. Oznacza to, że stawka VAT w przypadku tych towarów nie jest uzależniona od grupowania ich w klasyfikacji CN lecz od faktycznego przeznaczenia.

A kreda pastewna?

Już pobieżna analiza urzędowych opisów prowadzi jednak do zasadniczego pytania: co należy rozumieć pod pojęciem  „paszy”, wskazanej w poz. 10 załącznika nr 3 ustawy o VAT? A także do kwestii: czy za „paszę” uznaje się również różnego typu dodatki, takie jak np. kreda pastewna? To bardzo ważna dla rolników sprawa, ponieważ przed wprowadzeniem matrycy stawek VAT dodatki do paszy opodatkowywano obniżoną 8 procentową stawką VAT.

Problem z definicją paszy

Problem jest, szczególnie że w ustawie o VAT, definicji pojęcia „pasza” po prostu nie znajdziemy. Nie jest też pewne czy w powszechnie rozumianym znaczeniu słowa „pasza” mieszczą się wszelkiego typu dodatki. Podpórką może tu być definicja „paszy” zawarta w ustawie z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach, która odwołuje się do unijnej definicji paszy i materiałów paszowych, tj. rozporządzenia nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 28 stycznia 2002 r. 

Co mówi Unia?

Zgodnie z unijną definicją jako paszę (lub materiały paszowe), należy rozumieć substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do karmienia zwierząt. A zatem posiłkując się powyższą definicją można uznać, że dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie wszystkich dodatków do paszy powinno zostać opodatkowane obniżoną stawką 8 proc. VAT.

Wiążące Informacje Stawkowe

Istnieją też konkretne urzędowe potwierdzenia faktu, że definicję paszy i materiałów paszowych należy rozumieć szeroko. Potwierdzającym to przykładem może być wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) z 3 lipca 2020 r., sygn. 0115-KDST2-1.450.72.2020.2.AW. Informację tę wydano w sprawie zastosowania obniżonej 8-procentowej stawki VAT do dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia kredy pastewnej. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku towarów i usług wskazanych w nowej matrycy VAT, bez względu na kod CN lub wcześniejszy krajowy symbol PKWiU, nie została wskazana ich jednoznaczna definicja. W przypadku tych towarów lub usług ich opodatkowanie będzie zatem zależało od stanowiska organów podatkowych zaprezentowanych w Wiążących Informacjach Stawkowych (WIS). A zatem dla własnego bezpieczeństwa przy określaniu wysokości stawki podatku, szczególnie gdy istnieją wątpliwości, należy dysponować tej rangi uzasadnieniem. 

Jak uzyskać WIS? 

Procedurę wydawania WIS ustanowiono w 2019 roku właśnie z myślą o podatnikach pragnących uniknąć nieprawidłowej klasyfikacji VAT. WIS wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek zainteresowanego podatnika np. rolnika lub podmiotu prowadzącego obrót paszami lub dodatkami paszowymi. Szczegóły dotyczące ubiegania się o tego rodzaju informację dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. 

Źródła: Portal Puls Biznesu, MF
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
571ObserwującyObserwuj
8,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x