poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img

Wracają polowania zbiorowe!

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Od poniedziałku (1 lutego br.), w ramach ogłoszonego przez Rząd tzw. „luzowania” obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zniesiono szereg zakazów. Dla rolników, myśliwych i leśników ważne są zmiany dotyczące organizacji polowań, szczególnie tych zbiorowych. I to jest dobra wiadomość, bo ma to ścisły związek ze skuteczną walką z ASF i redukcją populacji przenoszących wirusa, dzików.

Padlina, urządzenia, polowania  

A zatem od 1 lutego br. Rząd zezwala na:  

– Organizowanie poszukiwań padłych zwierząt mogących stanowić zagrożenie epizootyczne. 

– Budowę urządzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. 

– Organizację polowań zbiorowych, w których trakcie dokonuje się odstrzału zwierzyny w celu ograniczenia liczebności populacji mogącej stwarzać zagrożenie epizootyczne.

I mimo, że w ogłoszonym w ubiegły piątek (29 stycznia br.),  pakiecie zmian odwołujących obostrzenia nie pada nazwa wirusa ASF, to jednak specjaliści jasno podkreślają, że pod pojęciem zagrożenia epizootycznego rozumieć należy przede wszystkim ASF.

Wnioski rolników i myśliwych

O tego rodzaju zmiany dopuszczające m.in. możliwość organizacji polowań zbiorowych wielokrotnie apelowały środowiska i organizacje rolnicze, a także Polski Związek Łowiecki. Pisaliśmy już m.in. o wniosku Łowczego Krajowego PZŁ Pawła Lisiaka, który w piśmie skierowanym do Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wskazywał na to, że polowania zbiorowe zaliczyć należy do skutecznych metod zwalczania ASF. Dodajmy też, że poza generowaniem ogromnych strat wynikających z likwidacji ognisk ASF, występowanie tej choroby utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie hodowli trzody chlewnej. W strefach ochronnych utrudniony jest np. proces oddawania świń do ubojni i handel tymi zwierzętami. W związku z tym ważne jest podejmowanie każdych działań zmierzających do likwidacji stref i oczyszczania kolejnych obszarów z ASF. 
 
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, PZŁ
Foto: Pixabay 
   

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
566ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x