niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Jak uprawiać gdy na rynku jest coraz mniej środków ochrony roślin? IOR -PIB zaprasza na konferencję.

spot_img

Ostatnie lata to w dużej mierze wyzwania dla rolników. Wielu z nich nie widzi dalszego sensu prowadzenia gospodarstw.  IOR – PIB przyznaje, że coraz więcej trudności rolnicy napotykają na drodze jednak na horyzoncie pojawiają się nowe możliwości. Dlatego też na temat przewodni 63 Sesji Naukowej IOR – PIB wybrano „Wyzwania i szanse w produkcji i ochronie roślin”. Rejestracja na wydarzenie już wystartowała!

zdj:IOR-PIB

Kryzys rolnictwa od podstaw

Europejski Zielony Ład”, coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne i dotkliwe susze, migracje agrofagów i zmiana zachowań rodzimych gatunków w połączeniu z ograniczoną podażą środków ochrony roślin, kryzys w Ukrainie i kryzys energetyczny to tylko kilka przyczyn, które stoją za trudną sytuacją w rolnictwie. Jednak jak zaznacza IOR-PIB wymienione czynniki to nie tylko trudności dla rolnictwa, ale i nowe możliwości. 

Konferencja Ochrony Roślin. Co czeka uczestników?

Myśl przewodnia Konferencji bezpośrednio nawiązuje do założeń zawartych w strategii „Europejski Zielony Ład”, w której nadrzędnym celem jest znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Można go zrealizować m.in. poprzez wprowadzenie innowacyjnych i alternatywnych sposobów ochrony plonów przed agrofagami oraz zwiększenie areału produkcji ekologicznej. Szansą dla rolnictwa są zatem intensywny rozwój metod niechemicznych, w tym biologicznych i hodowlanych oraz szersze i wielokierunkowe wykorzystanie biostymulatorów w produkcji roślinnej, a także rozwój rolnictwa precyzyjnego i techniki ochrony roślin.

Podobnie jak w latach ubiegłych podczas Konferencji odbędą się: sesje referatowe, posterowe, panele tematyczne, Forum Młodych Naukowców oraz panel dyskusyjny Forum Nauka – Praktyka, który tym razem odbędzie się pod hasłem: „Profilaktyka i zwalczanie szkodników w produkcji rolniczej”.

Wyniki prac naukowych prezentowanych podczas Konferencji będzie można opublikować w czasopismach wydawanych przez Instytut Ochrony Roślin – PIB: Journal of Plant Protection Research (100 pkt.) oraz Progress in Plant Protection (40 pkt.).

Kiedy odbędzie się Konferencja Ochrony Roślin?

Uruchomiona została rejestracja online na Konferencję Ochrony Roślin ‒ 63. Sesję Naukową Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB. Konferencja odbędzie się w dniach 15–16 lutego 2023 roku, jak zwykle w Poznaniu. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 15 lutego 2023 roku o godz. 10.00 w Centrum Kongresowym IOR ‒ PIB. Sesja będzie realizowana w formule stacjonarnej.

Można zarejestrować się poprzez stronę https://snior.pl/rejestracja, szczegóły dotyczące zapisów dostępne są na tej samej stronie głównej https://www.snior.pl. Opłaty rejestracyjne wynoszą 680 zł ( z VAT 23%) oraz 530 zł ( z VAT 23%) w przypadku młodych naukowców do 35 roku życia.

źródło: IOR-PIB

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x