środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Paliwa nieco tańsze, ale tylko w hurcie

spot_img

Umocnienie złotego i ostatnie spadki notowań ropy przełożyły się na lekką przecenę benzyn i diesla widoczną na razie tylko w cennikach hurtowych. W hurcie, w tygodniu kończącym się 19-go października, ceny benzyny 95-oktanów spadły o 12, a ON o 6 groszy na litrze, do 6,75 zł/l Pb95 i do 8,09 zł/l oleju napędowego (ceny z VAT).

Ceny hurtowe paliw spadły lekko śladem taniejącej ropy, która straciła na wartości blisko 2% (w skali tygodnia 12-19.10.2022) po zapowiedzi, że USA będą interweniować na rynku ropy. Wcześniej surowiec mocno drożał, ponieważ OPEC+ obniżył limity wydobycia surowca o 2 mln baryłek dziennie od listopada, co faktycznie oznacza cięcie produkcji o blisko 1 mln baryłek, ponieważ wielu członków kartelu już wcześniej nie wypełniało swoich limitów. Wyceny ropy Brent wybiły się do poziomu 99 usd/b (6-tygodniowy szczyt) w dniu 10-go października. Kolejne dnie przyniosły jednak powolne spadki do ok. 91,2 usd/b w środę (19.10.2022).

Złoty też ma swój udział w spadku cen hurtowych na rynku paliw. W skali tygodnia (12-19.10.2022) kurs usd/pln obniżył się o 10 groszy do ok. 4,89 zł.

Ceny na stacjach paliw rosły w ostatnim tygodniu, ale skala podwyżek wyraźnie zmalała

Według e-Petrol w połowie 42-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,95 zł/l i 8,08 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki wzrosła o 10 groszy, a cena diesla zwiększyła się o 7 groszy na litrze. ON jest teraz rekordowo drogi i średnio o 1,13 gr/l droższy od benzyny. W tym samym czasie benzyna (95 oktanów) jest o dokładnie 1 zł/l tańsza od swojego rekordu z czerwca tego roku. Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 2 grosze do 3,07 zł/l.

Stacje paliw reagują jeszcze na wcześniejsze gwałtowne zwyżki cen w hurcie. W efekcie cena średnia diesla w detalu dogoniła dopiero cenę hurtową, co i tak nie pozwala stacjom zarobić (zerowa marża modelowa, czyli bez uwzględniamia upustów). W odróżnieniu od diesla, Pb95 sprzedawana jest ze średnią marżą wynoszącą teraz ok. 13 gr/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 19-10-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,71 zł/l (+9 gr/l);
• Pb95: 6,95 zł/l (+10 gr/l);

• ON: 8,08 zł/l (+7 gr/l);
• LPG: 3,07 zł/l ( -2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT (do końca tego roku) na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT (obowiązuje na razie do końca roku) nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Porównując rok do roku, benzyna 95-oktanów jest w detalu o 1,04 zł/l (18%) droższa niż przed rokiem. Niestety diesel, który rok temu kosztował prawie tyle samo co benzyna, drożeje w skali roku aż o 2,15 zł/l (36%).

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x