wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Światowa produkcja słonecznika spadnie w tym sezonie o blisko 10%, ale w Polsce osiągnie rekord

spot_img

W październikowej prognozie USDA globalna produkcja nasion słonecznika w sezonie 2022/23 podniesiona została (m/m) o symboliczne 0,1 mln ton do 52,0 mln ton.

Globalne zbiory nasion będą jednak o 9% niższe niż sezon wcześniej ze względu na 40% spadek produkcji słonecznika na Ukrainie, która dotąd była światowym liderem pod tym względem.

Według USDA najwięksi producenci nasion słonecznika w sezonie 2022/23 to:

  • Rosja – 17,0 mln ton (+9,2% r/r);
  • Ukraina – 10,5 mln ton (-44,0% r/r);
  • UE – 9,7 mln ton (-5,3% r/r).

Produkcja słonecznika w Polsce (dane KE):

Zdaniem Komisji Europejskiej polscy rolnicy zasieli pod tegoroczne zbiory 26 tys. ha słonecznika, co powinno pozwolić zebrać 56,0 tys. ton nasion. Będzie to o ponad 60% więcej w porównaniu z rekordowymi 34,2 tys. ton w 2021 roku i 4,3 razy więcej w stosunku do średniej 5-letniej.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x