niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jak odkrycie gazu ziemnego na Morzu Czarnym wpłynie na sektor rolnictwa?

spot_img

W sierpniu tego roku prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan ogłosił odkrycie największego w historii złoża gazu ziemnego na Morzu Czarnym. Statek wiertniczy Fatih odkrył 320 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego W przybliżeniu to trzykrotność zasobów gazu w całej Polsce. Spore złoża pozwoliłyby na wypełnienie potrzeb gazowych Turcji przez 7-10 lat przy stałej konsumpcji. Dodatkowo umożliwiłyby uniezależnić się od głównych importerów energii na rynku tj: Rosja, Iran oraz Azerbejdżan i rozwinąć się na rynkach zbytu.

Miliard przeznaczony na produkcję nawozów

Co roku Turcja importuje 45-50 miliardów metrów sześciennych gazu. Około 1 miliarda importowanego gazu jest przeznaczane na produkcję nawozów.  Prezydent kraju kładzie wielkie nadzieje w odkrytych zbożach, ponieważ pozwoli to na pozbycie się znaczącej zagranicznej zależności w zakresie surowców gazu ziemnego.

Kiedy będzie wydobywany gaz ziemny?

Prezydent Recep Tayyip Erdogan, w sierpniu przekazał informację, że docelową datą będzie rok 2023. Niestety panująca obecnie zaogniona sytuacja między Grecją a Turcją może wpłynąć na przesunięcie daty.

Czego możemy się spodziewać?

Sprzyjające warunki klimatyczne dają szeroki wachlarz możliwości tureckim uprawą i hodowlą. Ten zróżnicowany krajobrazowo kraj posiada jedne z największych obszarów ziemi uprawnej na świecie. Aż 35,5% powierzchni kraju przeznaczone jest na produkcję rolną Dodatkowo z każdym rokiem poziom rolnictwa tureckiego przybliża się do standardów europejskich. Z racji tego, że Turcja jest jednym z pięciu największych światowych producentów m.in buraków cukrowych, owczego mleka i tytoniu. Od lat konkuruje z Polską w eksporcie drobiu i jaj (w 2019 udało się pokonać tureckiego lidera pod względem wolumenu produkcji) i dodatkowo ma szansę stać się liderem w eksporcie mleka. Nakłady przeznaczone na zakup importowanego gazu zostałyby na rynku krajowym zamiast trafiać do kieszeni konkurenta. Przełożyłoby się to na mniejsze koszty produkcji nawozów i co za tym idzie również mniejsze koszty hodowli roślinnej na rynku paszowym i konsumenckim. W wyniku tej zmiany Turcja mogłyby stać się znaczącym konkurentem na rynkach rolniczych.

Maria Chmal
źródło:https://www.tarimdanhaber.com/; forummleczarskie.pl
fot.: pexels.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x