poniedziałek, 26 lutego, 2024

Izby rolnicze szykują się do protestu w Brukseli!

spot_img

Niepokój w sercach, gniew w spojrzeniach. W przyszłym tygodniu Bruksela będzie świadkiem niezwykłego zjednoczenia rolników z Polski, Rumunii, Słowacji, Czech, Bułgarii i Węgier. Zrzeszeni w izbach rolniczych mają jeden wspólny postulat – przywrócenie ceł na zboża i produkty rolne importowane z Ukrainy.

źródło: AP Archiwum

Protest rolników w Brukseli. “Powiedzieliśmy swoje „nie” i muszą się z nami liczyć”

Gdy rolnicy od wielu tygodni zapowiadali swój protest w Brukseli, oczekiwano na rezultaty. Jednak decyzja Komisji Europejskiej  o odroczeniu kolejnej transzy wsparcia tylko podgrzała emocje, wywołując jeszcze większe niezadowolenie wśród rolników. Rolnicy postanowili zwrócić uwagę na swoje problemy na poziomie europejskim. W odpowiedzi na brak reakcji ze strony rządu, grupa rolników planuje udać się do Brukseli, aby spotkać się z przedstawicielami Unii Europejskiej. 

“23 maja 2023 r. organizujemy wyjazd do Brukseli. Musimy tam jechać i zaprotestować, pokazać, że nie ze wszystkimi podejmowanymi decyzjami się zgadzamy. Jadą Izby Rolnicze, Solidarność, związki Plantatora Buraka. Musimy tam być, żeby upomnieć się o swoje, bo jeżeli tego nie pilnujemy, to wszystko idzie swoim torem i robią z nami, co chcą, a tak nie może być. Powiedzieliśmy swoje „nie” i muszą się z nami liczyć” – mówił Stanisław Barna, działacz Solidarności Rolników Indywidualnych.

KE zatwierdziła 1,3 mld euro pomocy dla polskich rolników

Gdy Komisja Europejska opóźniła decyzję dotyczącą przekazania 100 milionów euro pomocy dla rolników z pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski, która miała otrzymać 40 mln zł, wydała zatwierdzenie zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej w Unii Europejskiej. Zatwierdzono polski program o wartości 1,3 miliarda euro (6 miliardów złotych), mający na celu ochronę rolników przed ryzykiem wynikającym z szkód w niektórych produktach roślinnych i gatunkach zwierząt hodowlanych spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie czy osunięcia ziemi. Czy można liczyć, że na dniach zatwierdzone zostanie wsparcie dla krajów przyfrontowych? Mamy szczerą nadzieje…

źródło: Choszczno NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych/facebook.com; MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x