środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

W nowym sezonie produkcja pszenicy obniży się u kilku dużych eksporterów

spot_img

W majowym raporcie USDA (podaży i popytu na światowym rynku) obniżona została nieco produkcja pszenicy (nadal rekordowa) w kończącym się sezonie 2022/23, która powinna zamknąć się w 788,3 mln ton. Jednocześnie mocniej obniżono globalne zużycie tego zboża, do 794,7 mln ton, co skutkuje korektą w górę (w stosunku do kwietnia) zapasów na koniec sezonu, do 265,1 mln ton. W związku z tym, że produkcja nie nadąża za konsumpcją, w skali roku zapasy pszenicy spadną o ponad 2%.

Prognoza na nowy sezon (2023/24)

W swoim pierwszym raporcie na nowy sezon Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oszacował światowe zbiory pszenicy na 789,8 mln ton (+1,5 mln ton powyżej rekordu w tym sezonie).

O ile światowe zbiory pszenicy w sezonie 2023/24 powinny przewyższyć rekord z obecnego sezonu, to jednak produkcja tego zboża mocno obniży się u kilku głównych eksporterów.

Największy spadek zbiorów odnotować powinna Australia (z rekordowych 39 do 29 mln ton), Rosja (z rekordowych 92 do 81,5 mln ton) i Ukraina (z 22 do 16,5 mln ton). Mniejsze niż rok temu zbiory pszenicy oczekiwane są też w Kazachstanie (-2,4 do 14 mln ton).

Śladem mniejszej produkcji pójdzie też mniejszy niż w tym sezonie eksport (nie dotyczy Rosji, tam eksport nawet wzrośnie), a to podniesie konkurencyjność unijnej pszenicy na globalnym rynku i daje szanse na odbicie w górę cen.

Spadki oczekiwanej produkcji

Wymienione wyżej spadki oczekiwanej produkcji powinny zostać jednak z nawiązką zrekompensowane przez dużo lepsze zbiory pszenicy w Argentynie (+7 do 19,5 mln ton), Kanadzie (z 34 do 37 mln ton), UE (z 134 do 139 mln ton), Indiach (z 104 do 110 mln ton) i lekki wzrost w Chinach.

Globalne zużycie pszenicy w sezonie 2023/24 prognozowane jest na 791,7 mln ton (-3 mln ton – r/r), co oznacza że nadal powinno nieco przewyższyć produkcję.

Konsekwencją prognoz podaży i popytu powinien być dalszy spadek zapasów końcowych pszenicy w nowym sezonie, do 264,3 mln ton (-1,9 mln ton – r/r).

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x