poniedziałek, 26 lutego, 2024

Unia nie zgodziła się na dopłaty do zbóż!

spot_img

Wszystko wydawało się ustalone i dogadane, a jednak pojawiły się niespodziewane problemy. Komisja Europejska nie wydała decyzji na przekazanie 100 milionów euro pomocy dla rolników z pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski do której miało trafić 40 mln zł.

Unia nie zgodziła się na dopłaty do zbóż!

Dopłaty do zbóż. Sytuacja się komplikuje

Dlaczego Unia nie zgodziła się na dopłaty do zbóż? Stało się tak z powodu braku zgody Słowacji i Węgier na odwołanie zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Jednak kontrowersje wokół pomocy dla rolników z pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski, nie kończą się na odroczeniu decyzji przez Komisję Europejską. Jak się okazuje, wsparcie to spotkało się z krytyką ze strony ministrów rolnictwa aż dwunastu krajów, w tym Francji, Niemiec, Grecji czy Holandii.

Ministrowie ci wystosowali list do KE, w którym wyrazili swoje niezadowolenie z decyzji Brukseli dotyczącej pomocy dla krajów, które ucierpiały z powodu nadmiaru zboża z Ukrainy. Ich zdaniem, pomoc powinna być udzielana w sposób równy. Jak zareagował na tą sytuację polski resort rolnictwa?

Kraje członkowskie nieświadome sytuacji na granicy

„To co obiecaliśmy, co zaczęliśmy realizować, będziemy kontynuować” – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w odpowiedzi na obawy rolników, dotyczące wstrzymania przez Komisję Europejską decyzji o przyznaniu dalszej pomocy dla krajów przyfrontowych.

W związku z działaniami Komisji Europejskiej, minister Robert Telus podjął inicjatywę zwołania spotkania ministrów rolnictwa tych państw. Podkreślił, że ministrowie pięciu przygranicznych państw doszli do porozumienia i postanowili wystosować wspólny list do wszystkich pozostałych krajów członkowskich.

“Mamy wrażenie, że pozostałe kraje członkowskie, w tym dwanaście państw podpisanych pod listem nie bardzo się orientują w tym, co dzieje się w krajach przygranicznych” – powiedział Minister.

“W liście, który zostanie wysłany do krajów członkowskich, zwracamy uwagę na pewne niebezpieczne zapisy zawarte w rozporządzeniu Komisji Europejskiej z 2 maja br., dotyczące wcześniej zawartych kontraktów” – dodał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że wspólny list będzie zawierał apel o europejską solidarność oraz prośbę o przedłużenie ograniczeń, które obecnie obowiązują do 5 czerwca 2023 roku, co najmniej do końca roku. Wspólny list „piątki” zawiera również apel o jak najszybsze uruchomienie środków pomocowych, aby rolnicy mogli otrzymać wsparcie, które im się należy.

źródło: MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
9 miesięcy temu

Nie pozostaje nic innego jak ponowne blokady granicy na surowce i produkty rolne z UA. Do skutku!

Górnik
Górnik
9 miesięcy temu
Reply to  Bolo

Tak zamknąć całkiem granicę

Jacek
Jacek
9 miesięcy temu

Blokować granicę z upadliną do skutku.

Rprol
Rprol
9 miesięcy temu

Nie pozostaje nic innego jak OPUŚCIC to szambo zwane UE. której dyrektywy uderzają mocno w każdą dziedzinę gospodarki, oraz w finanse Polakow! W krotce nasze rolnictwo, i przemysł będzie zminimalizowany przez dominację Ukrainy. która produkuje tanio i toksycznie. bo żadne wytyczne ani normy jej nie dotyczą! Bo dzis Ukrainie wszystko wolno,a wojna to pretekst , nawet okradać swoje kraj!
UE nie widzi problemu bo to ZBOŻE jest korporacji rolnych z zach. Europy więc trzeba wywieźć ale tylko do krajów graniczących , bo wiedza dobrze ,że nie może wjechać dalej , bo normy zawartości toksyn przekroczone!

Last edited 9 miesięcy temu by Rprol
Pom
Pom
9 miesięcy temu
Reply to  Rprol

Jestem za wyjściem z uni

Ktoś
Ktoś
9 miesięcy temu
Reply to  Pom

To na co czekasz już wychodź nikt za tobą nie będzie płakał

Tadeusz
Tadeusz
9 miesięcy temu
Reply to  Pom

Popieram!

Janek
Janek
9 miesięcy temu
Reply to  Rprol

Popieram wypowiedź w 100 procentach. UE nam nic nie pomaga,tylko szkodzi na wszystkich frontach.

AM zach
9 miesięcy temu
Reply to  Rprol

Czyżby zapomnieliśmy jak nasza gospodarka wyglądała przed wejściem do UE…. Krótka pamięć a teraz już wychodzić chcemy…
Zadajmy sobie pytanie po co powstała UE…..chyba już każdy zapomniał.

Jakub
Jakub
9 miesięcy temu
Reply to  Rprol

To nie są gospodarstwa ukraińskie one należą do Niemców Francuzów ect. Tutaj wprowadzimy obostrzenia tam będziemy produkować tanio z wysoką opłacalnością i w ten sposób eykosimy konkurencję ( czytaj inne kraje)

Ewelina
Ewelina
9 miesięcy temu
Reply to  Rprol

Jak dają pieniądze to są cacy, a jak nie chcą, to wychodzimy z uni, oprócz unijnych przepisów pomocą dla rolników rządzą też nasze polskie przepisy, dalej zagłosujcie na te je…. pisiory to napewno będzie dobrze. Czy to ku….. Unia doprowadziła do tej sytuacji???

Marek
Marek
9 miesięcy temu

Chcieli kupić tanio zboże a wy im jak na tacy zawiezliscie,brawo .

Slawek
Slawek
9 miesięcy temu
Reply to  Marek

A co polska może zrobić nic wszystkie warunki dyktuje UE (Niemcy) nie pozwolą się Polsce rozwijać nic tylko wyjść z UE to jest jak dawne ZSRR upadło i UE upadnie mamy NATO i wystarczy

Henryk
Henryk
9 miesięcy temu
Reply to  Marek

To prawda. Dwa razy w ciągu tej wiosny były informacje o dopłatach, i dwa razy cena poszła w tym czasie o 200zł w dół. Akurat na tym najlepiej zarobili pośrednicy

Jerzy
Jerzy
9 miesięcy temu

Skoro te kraje tak chcą tych towarów, to czemu zezwalają tylko na transport do krajów ościennych z Ukrainą? Były sytuacje że towar miał jechać do Niemiec, i był natomiast odsyłany bo nie spełniał norm jakościowych. U nas natomiast nie ma problemu. Nawet mąka zrobiona z tego zboża była cofana z niemieckiej granicy.

Adam
Adam
9 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

A kto nam zabraniał kontroli? Zdjęcie cła nie oznacza wolnej amerykanki. Każdy produkt dopuszczony na rynek UE ma spełniać wymogi UE. A my jako kraj graniczny byliśmy zobowiązani te kontrole przeprowadzić. A skoro przed uruchomieniem transportów była mowa o tranzytach to powinniśmy egzekwować tranzyt a nie pozwalać robić wałki a teraz wyciągać z naszych kieszeni 10 mld…

Jerzy
Jerzy
9 miesięcy temu
Reply to  Adam

Nikt nie zabraniał, natomiast z wiarygodnych źródeł wiem że były odgórne naciski żeby te towary do nas wjeżdżały. Zależało na tym zachodowi Europy (bo to de facto częściowo ich zboże), i z tego co było widać także naszym rządzącym i USA. Obecna sytuacja to pokłosie tych nacisków, ale oczywiście nie sprawcy mają za to odpowiadać, a jak zwykle podatnik. Ci którzy naciskali na ten import zarobili miliardy.

Jan
Jan
9 miesięcy temu
Reply to  Adam

Polacy to pazerny naród, sam sra w swoje gniazdo a potem narzeka

Piotr
9 miesięcy temu

Nie wpuszczać Wagonów ze zbożem i innymi produktami! Koniec pomocy dla Oligarchów ukraińskim!!!!.

Piotr GABRYSZEWSKI
Piotr GABRYSZEWSKI
9 miesięcy temu

Nie wpuszczać Wagonów ze zbożem i innymi produktami z Ukrainy!, Koniec z pomocą oligarchom ukraińskim!!

Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

Trzeba opuść unię bo unia to tylko koszty dla Polaków

Krzysztof
Krzysztof
9 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Ludzie nauczcie się liczyć skoro do Polski ma trafić 40 mln zł a w Polsce jest 1 mln gospodarstw to ile jest tych pieniędzy?

Obserwator
Obserwator
9 miesięcy temu

Z tego co wiadomo to grupa działaczy jedynej słusznej partii robiła na tym szwindel więc dalej na nich głosujcie i wińcie UE, Tuska i Putina. Moim zdaniem rolnikom jak najbardziej należą się odszkodowania ale nie z pieniędzy podatników a tych którzy ten proceder uprawiali. Do ostatniej złotówki, wliczając majątki członków rodziny a przy wyborach siarczysty kop w cztery litery.

Jerzy
Jerzy
9 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

W ten przekręt są zamieszani działacze wszystkich partii. I to nie tylko polskich ale i europejskich. To jest stara jak świat metoda- najpierw skierować na skraj upadku którąś z gałęzi gospodarki, wyprowadzić na tym kupę kasy, a później ratować ten sektor z publicznych pieniędzy. Tak się dzieje wszędzie na świecie – stany są tego doskonałym przykładem. I jak zwykle obłowią się na tym jednostki, a koszty ponosi reszta społeczeństwa.

Talib
Talib
9 miesięcy temu

To zrobić i inaczej , otworzyć granicę dla towarów z Ukrainy przerabiać je jako Unijne i sprzedawać na zachodzie po niższej cenie aniżeli oferują rodzime ich produkcję!!!! Jak towar z kraju UE nie mogą ich blokować , a Niemiec czy Francuz jak myślicie kupi chleb z mąki Niemieckiej dwa razy drożej tylko dla tego że to niemiecka mąka, lub francuzka? Na dodatek pieniądze zdobyte w ten sposób wykorzystać na dopłaty dla rolników z Polski aby im zrekompensować straty z tytułu nadmiernej pisarzy , po kilku miesiącach sprawy się unormują a my zdobędziemy rynek zachodni niech tam sobie protestują !!!!

Krzysztof Kaczmarek
Krzysztof Kaczmarek
9 miesięcy temu

Brawo dla unii europejskiej. PiS to złodzieje. Z naszych podatków PiS daje pieniądze na Ukrainie. To nie jest nasza sprawa ani nie nasza wojna. A po drugie korupcja na Ukrainie. Majątek prezydenta Ukrainy to półtora miliarda dolarów więc niech on pomaga Ukraińcom a nie żebrać od Polaków coraz więcej pomocy finansowej. Tym bardziej że coraz więcej Polaków żyje w ubóstwie i w skrajnej biedzie.

Bolo
Bolo
9 miesięcy temu

PiS do tego doprowadził a teraz struga głupa. Kaczyński i Morawiecki chcą dalej władzy to niech ze swoich prywatnych funduszy finansuja dopłaty do swoich wyborców ze wsi w kwocie 10mld pln.

Jan
Jan
9 miesięcy temu

Obie nie wiedzą ? Niemcy? Francja? Doskonale wiedzą. Robić chcą geszeftu że zbożem z geszefciazami z UKR.

Xyz
Xyz
9 miesięcy temu

Niech szwabki zabierają to swoje zboże z Ukrainy, produkowane na ukraińskie słupy, a składowane u nas celowo, aby zachwiać naszym rynkiem zbytu. Widać to, aż w oczy szczypie.

Tsfeladamcego
Tsfeladamcego
9 miesięcy temu

Wyjdźmy z tego szamba zwanego unia europejską gdyby w Polsce znalazł się naprawdę dobry „władca” to wszystkie dotacje z UE które dostajemy mogli byśmy pozyskiwać tylko z węgla. Jesteśmy pod okupacja precz wszystko od nowa

Anna
Anna
9 miesięcy temu

Policja powinna się wziąć konkretnie za tych roszczeniowych rolników.

Michal
Michal
9 miesięcy temu

Rolnik musi mieć utarty ryja nie może rzedzic granicę powinny być otwarte i handel na potęgę z UA przedsiębiorcy niech zarabiają bo napędzają gospodarkę a rolnik widły i do gnoju!!!!!!

Maciej
Maciej
8 miesięcy temu

Przecież to Ukraina zaczeła jęczeć że to niesprawiedliwe dofinansowanie do naszego rolnictwa a nie kraje UE!
Ukraina, która nie jest w UE rozkazuje co ma UE robić, totalna Upadlina i porażka.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

33
0
Would love your thoughts, please comment.x