Co znajdziesz w artykule?
W tygodniu kończącym się 12-go maja 2023 kontrakty terminowe na dwa główne zboża, rzepak i soję oddały większość wzrostów z poprzedzającego tygodnia. O ile nasiona oleiste i kukurydza traciły na wartości do piątku, to pszenica (Paryż i Chicago) odbiła w górę po piątkowej publikacji najnowszych prognoz USDA. Majowe prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa były prospadkowe dla kukurydzy i soi, ale mogą wspierać odbicie wycen pszenicy (tak było w piątek).
Intensywne negocjacje w sprawie przedłużenia umowy zbożowej po 18-maja będą kontynuowane w najbliższych dniach, a doniesienia stron wskazywały, że prawdopodobne jest przedłużenie funkcjonowania korytarza zbożowego w kolejnych miesiącach.
Zagrożenia płynące ze światowej gospodarki wywierają presję spadkową na cały rynek surowcowy. Na wartości traciła w minionym tygodniu ropa, ciągnąc w dół cały rynek biopaliw.
Rzepak najtańszy od 30 miesięcy!
Sierpniowa seria rzepaku zamknęła tydzień ceną 416 eur/t – najniżej od końca grudnia 2020 roku. Ceny nasion rzepaku i olejów roślinnych w Europie gwałtownie spadły pod wpływem dostaw nasion oleistych z Ukrainy i Australii.
Znaczne wolumeny dostaw do Europy rzepaku z Australii i słonecznika z Ukrainy doprowadziły do gwałtownego spadku cen olejów roślinnych.
Zmiany okresowe notowań kontraktów futures
RZUT OKA NA WYKRESY
Giełda w Paryżu
Giełda w Chicago
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż