sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Za nami spadkowy tydzień dla giełdowego rynku zbóż i nasion oleistych

spot_img

W tygodniu kończącym się 12-go maja 2023 kontrakty terminowe na dwa główne zboża, rzepak i soję oddały większość wzrostów z poprzedzającego tygodnia. O ile nasiona oleiste i kukurydza traciły na wartości do piątku, to pszenica (Paryż i Chicago) odbiła w górę po piątkowej publikacji najnowszych prognoz USDA. Majowe prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa były prospadkowe dla kukurydzy i soi, ale mogą wspierać odbicie wycen pszenicy (tak było w piątek).

Intensywne negocjacje w sprawie przedłużenia umowy zbożowej po 18-maja będą kontynuowane w najbliższych dniach, a doniesienia stron wskazywały, że prawdopodobne jest przedłużenie funkcjonowania korytarza zbożowego w kolejnych miesiącach.

Zagrożenia płynące ze światowej gospodarki wywierają presję spadkową na cały rynek surowcowy. Na wartości traciła w minionym tygodniu ropa, ciągnąc w dół cały rynek biopaliw.  

Rzepak najtańszy od 30 miesięcy!

Sierpniowa seria rzepaku zamknęła tydzień ceną 416 eur/t – najniżej od końca grudnia 2020 roku. Ceny nasion rzepaku i olejów roślinnych w Europie gwałtownie spadły pod wpływem dostaw nasion oleistych z Ukrainy i Australii.

Znaczne wolumeny dostaw do Europy rzepaku z Australii i słonecznika z Ukrainy doprowadziły do gwałtownego spadku cen olejów roślinnych.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu

Giełda w Chicago

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x