sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KE dała zielone światło. Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie do 2 zł

spot_img

Zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze zostanie zwiększony do 2 złotych za litr. Komisja Europejska zatwierdziła plan wypłaty środków dla polskich rolników. Osoby korzystające z paliwa rolniczego otrzymają dodatkowe 80 groszy na litrze. 

Paliwa

Zgoda KE na podwyższenie stawki zwrotu akcyzy do 2 zł

Po wielu tygodniach czekania w końcu się udało. Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie do 2 zł, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej (KE). Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek Polski o zwiększenie stawki zwrotu akcyzy, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji rolniczej. Stało się to na skutek zatwierdzenie przez KE polskiego programu o wartości około 122,6 mln euro (561,6 mln zł).

Celem działania jest wsparcie uprawnionych beneficjentów poprzez łagodzenie skutków rosnących kosztów kluczowego nakładu do produkcji rolnej paliwa, a tym samym zapewnienie stabilnego poziomu cen” – napisał komisarz UE Janusz Wojciechowski na Twitterze.

W 2023 dopłaty do paliwa rolniczego będą podzielone na dwie części

W 2023 roku dopłaty do paliwa rolniczego zostały podzielone na dwie części, dzięki zgody Komisji Europejskiej. W okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku, dopłaty będą składały się z następujących elementów:

  • Pierwsza część to zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w wysokości 1,46 zł za każdy zakupiony litr oleju napędowego.
  • Druga część dopłat do paliwa rolniczego będzie przyznawana jako pomoc w wysokości 0,54 zł do każdego litra oleju napędowego (ON), co w sumie daje łączną kwotę 2 zł za litr.

Oznacza to, że w drugim okresie składania wniosków o zwrot podatku, czyli od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku, rolnicy otrzymają zwrot w wysokości 2 zł za każdy zakupiony litr oleju napędowego. Jest to podwojenie kwoty zwrotu w porównaniu do 2022 roku, kiedy wynosiła ona 1 zł.

Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że zwiększona kwota zwrotu dotyczy pozostałego limitu po wypłacie zwrotu podatku w pierwszym okresie składania wniosków.

Rząd przeznaczył ponad 561 milionów złotych na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.

Dopłaty do paliwa rolniczego dla większej grupy rolników

Program zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze został rozszerzony, dając szansę na ubieganie się o te dopłaty także nowym grupom rolników. Dotychczas, przez ostatnie lata, możliwość skorzystania z tego programu mieli jedynie rolnicy posiadający użytki rolne oraz utrzymujący bydło. Jednak od 2023 roku, ta grupa została poszerzona o hodowców trzody chlewnej. Co więcej, rolnicy zajmujący się hodowlą owiec, kóz i koni również będą mogli wnioskować o dopłaty do paliwa.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jaki jest termin składania wniosków?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, które jest wykorzystywane do produkcji rolnej, odbywa się dwa razy w roku: w lutym i sierpniu. Jeśli rolnik chce ubiegać się o zwrot, musi złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami, które potwierdzają zakup paliwa w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku. Termin składania wniosków w urzędzie gminy przypada od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 roku. Kolejny termin składania wniosków przypada między 1 a 28 lutego 2024 roku.

źródło: prawo.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x