Co znajdziesz w artykule?
Ostatnie dni przyniosły wyraźne przyspieszenie tempa zbiorów zbóż. Żniwa są już mocno zaawansowane na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 90% areału uprawy. Mniejsze zaawansowanie notuje się w centrum i na wschodzie (około 70%), a najmniejsze na północy kraju (około 60%). W skali całego kraju, zboża zebrano z ponad 70% areału uprawy.
Wyścig z czasem: rolnicy przyspieszają zbiór zbóż z obawy o jakość
Rolnicy starają się jak najszybciej zebrać ziarno zbóż w obawie przed dalszą degradacją jego jakości. Notowane obfite opady deszczu na początku miesiąca i obecna upalna pogoda sprzyjały szybkiemu powstawaniu chorób grzybowych. Z terenu dochodzą sygnały o występowaniu DONów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy. Ponadto, cały czas potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy. Występują także problemy z liczbą opadania w życie i pszenicy.
Większy udział pszenicy paszowej
Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach tego zboża w kraju będzie sporo większy od spodziewanego wcześniej. Tym samym, premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim. Ma to już odzwierciedlenie we wzroście cen pszenicy o parametrach konsumpcyjnych oferowanych przez podmioty skupowe i eksporterów.
Rolnicy stawiają na przechowanie ziarna
Wraz z postępującymi żniwami, podaż ziarna na rynku wzrosła, szczególnie ziarna paszowego, w tym przede wszystkim pszenicy paszowej. Z kolei, wielu rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna. Kurczy się natomiast popyt na ziarno paszowe. Wytwórnie pasz wydają się nie robić dużych zapasów surowca widząc znaczną podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów. W trudniejszej sytuacji znalazły się młyny, które liczyły na dużą podaż ziarna konsumpcyjnego i niższe ceny ziarna konsumpcyjnego z tegorocznych zbiorów.
źródło: Izba Zbożowa-Paszowa