piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Inflacja w październiku wyniosła prawie 7%!

Ze wstępnych wyliczeń GUS wynika, że ceny w październiku urosły jeszcze mocniej, średnio o 6,8% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020r. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych podrożały w przeciągu miesiąca o 1%. Podniesienie stóp procentowych niewiele dało. Ekonomiści ostrzegają -zapnijcie pasy, to dopiero początek.

Prognozy nie są optymistyczne

Rok temu w podobnym czasie inflacja wynosiła „raptem” 3%. Od tego czasu widzieliśmy jak z każdym miesiącem się rozpędza powodując niejednokrotnie ból głowy przy codziennych zakupach. Co gorsza inflacja przyspiesza w zatrważającym tempie. Jeszcze w lipcu wynosiła 5% a sierpniu już 5,5 %. Obecnie mamy do czynienia z największym wzrostem cen od wiosny 2001 roku. Przez 20 lat nie było tak źle…

Czas zacisnąć pas

Mamy do czynienia nie tylko z inflacją konsumencką ale również produkcyjną. Niestety ma to bezpośrednie przełożenie na nasze portfele, gdzie pensja znika dużo szybciej niż było to dotychczas. Analitycy oceniają, że inflacja osiągnie szczyt na początku 2022 r. Nie pozostaje nic innego jak racjonalnie dzielić wydatki i liczyć, że wzrost cen nie dojdzie do 10%.

Źródło: GUS
Zdj:gus

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x