czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Rosnąca podaż kukurydzy stabilizuje krajowe ceny tego zboża

spot_img

W drugiej połowie miesiąca widoczna jest rosnącą podaż kukurydzy w krajowych przedsiębiorstwach skupowych. Według danych MRiRW w tygodniu kończącym się 17-go października udział kukurydzy w strukturze zakupów wzrósł do 25%, z równą proporcją ziarna mokrego i suchego. W kolejnym tygodniu (kończącym się 24-go października) było to już 38%, ale tym razem dominowało ziarno mokre o wilgotności 30%.

Wzrost podaży spowodował sezonową lekką obniżkę cen na krajowym rynku. Cena średnia krajowa kukurydzy suchej spadła z 1025 zł/t do 915 zł/t w połowie miesiąca, ale w kolejnym tygodniu odbiła w górę do 1045 zł/t. Ceny kukurydzy nie powinny rosnąć w najbliższych tygodniach, ponieważ prognozy tegorocznych zbiorów w kraju są bardzo optymistyczne i opiewają na ok. 6,8 mln ton. W swojej październikowej prognozie (z 25.10.2021)  jednostka unijna monitorująca uprawy (MARS) pozostawiła oczekiwany plon średni kukurydzy w Polsce na 7,15 t/ha (+8,4% w stosunku do średniej 5-letniej).

Co ciekawe, niedawno GUS zaktualizował swoje wyniki produkcji z 2020 roku, które uwzględniły dane obszarowe pochodzące ze Spisu Powszechnego. Po zaskakującej aktualizacji podniesione zostały o połowę ubiegłoroczne zbiory kukurydzy na ziarno z 4,5 mln ton do rekordowych 6,8 mln ton.

Nadal drożeje pszenica o parametrach konsumpcyjnych!

Trend ogólnoświatowy panujący na rynku pszenicy konsumpcyjnej ciągnie w górę ceny krajowego zboża. Tradycyjnie już ceny zbóż na krajowym rynku zależą od cen, które oferują magazyny portowe. W portach największą popularnością cieszy się niezmiennie pszenica konsumpcyjna, której cena przekroczyła 1200 zł/t netto. Cena pszenżyta, to aktualnie 1000 zł/t netto, a żyto paszowe notowane jest powyżej 930 zł/t netto.

W tygodniu 18-24.10.2021 cena średnia krajowa skupu tony pszenicy konsumpcyjnej ustalona została na 1079 zł/t, po wzroście o 0,6% w skali tygodnia. Za pszenicę o przeznaczeniu paszowym płacono nawet średnio 1110 zł/t, czyli 6,5% więcej niż w tygodniu poprzedzającym.

W ujęciu regionalnym najdrożej pszenicę konsumpcyjną (1087 zł/t) wyceniono w makroregionie południowym, a ziarno paszowe najdroższe było w makroregionie północno-zachodnim (1138 zł/t).

Obecne poziomy cen pszenicy (konsumpcyjnej i paszowej) są w kraju o 36-41%, a kukurydzy o 36% wyższe niż rok temu. Pszenica i większość pozostałych zbóż jest teraz najdroższa w historii.

Andrzej Bąk
Źródło: MRiRW, GUS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x