sobota, 24 lutego, 2024

Import pszenicy na teren UE zwiększył się w tym sezonie ponad dwukrotnie

spot_img

Od początku sezonu 2022/23 (lipiec 2022) do 26-go marca, kraje Unii Europejskiej sprowadziły  7,93 mln ton pszenicy w porównaniu do 3,28 mln ton analogicznym okresie przed rokiem.  Olbrzymi wzrost importu dotyczy tylko pszenicy miękkiej (import durum jest podobny jak rok temu) i wynika z liberalizacji handlu z dotkniętą wojną Ukrainą. 

Import pszenicy miękkiej do UE w ujęciu tygodniowym:

Z danych KE wynika, że Hiszpania jest wiodącym importerem pszenicy z wynikiem przekraczającym 2,6 mln ton (40% całego importu). Polska, z racji sąsiedztwa z Ukrainą, plasuje się w tym zestawieniu na trzecim miejscu, minimalnie przed Rumunią.

Unijni importerzy pszenicy w sezonie 2022/23:

Głównymi dostawcami pszenicy miękkiej na unijny rynek są w tym sezonie Ukraina i Wielka Brytania. Kraje te odpowiadają za 82% całego importu.

Źródła dostaw pszenicy miękkiej do UE (39 tygodni sezonu 2022/23):

  • Ukraina: 4,32 mln ton (65%);
  • Wielka Brytania: 1,13 mln ton (17%);
  • Kanada: 0,33 mln ton (5%);
  • Rosja: 0,25 mln ton (4%).
  • Mołdawia: 0,21 mln ton (3%).

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x