czwartek, 22 lutego, 2024

W 2022 użyto 2,3 mln ton surowców do produkcji biokomponentów

spot_img

Według informacji udostępnionych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2022 roku wykorzystano 2,3 milionów ton surowców do produkcji biokomponentów. Z tych surowców wyprodukowano 1,3 milionów ton biokomponentów, które zostały później użyte jako dodatki do benzyny i olejów napędowych.

Produkcja biokomponentów w Polsce osiągnęła rekordowy poziom w 2022 roku. Ile wyniosła?

Jaka była produkcja biokomponentów 2022 r?

W roku 2022 całkowita produkcja biokomponentów wyniosła 1,3 miliona ton, z czego 320,7 tysięcy ton stanowiło bioetanol, 977,8 tysięcy ton to estry metylowe, a 3,6 tysiąca ton to biowęglowodory ciekłe. Te wytworzone biokomponenty były w głównej mierze używane do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, który wymaga minimalnego udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych używanych we wszystkich rodzajach transportu w ciągu roku kalendarzowego, w transporcie drogowym i kolejowym.

W ciągu ostatnich lat, ilość produkowanych biokomponentów stopniowo zwiększała się. W 2021 roku wyprodukowano aż o 68% więcej biokomponentów niż w roku 2012. Szczegółowe dane znajdują się na poniższym wykresie.

Jakie surowce królowały w produkcji biokomponentów?

W roku 2022 produkcja biokomponentów opierała się na wykorzystaniu ponad 2,3 mln ton surowców, w tym bioetanolu, estrów metylowych i biowęglowodorów ciekłych. Największe ilości surowców pochodziły z rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i biodegradowalnych odpadów. W przypadku produkcji bioetanolu, głównymi surowcami były kukurydza (810 tys. ton), odpady i pozostałości skrobiowe (381 tys. ton) oraz różnego rodzaju destylaty, w tym destylaty z pszenicy i kukurydzy, melasa i odpady (40,2 tys. ton). Do produkcji estrów metylowych producenci wykorzystywali przede wszystkim oleje roślinne, w tym rzepakowy (910 tys. ton) oraz zużyte oleje kuchenne (88 tys. ton). Natomiast biowęglowodory ciekłe wytwarzano z alkoholi, destylatów i oleju rzepakowego (łącznie 5,4 tys. ton).

Więcej informacji na temat działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich prowadzonych przez Departament Innowacji KOWR można znaleźć na stronie internetowej KOWR.

źródło: KOWR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x