środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

KRIR wnioskuje o rewizję granic obszarów Natura 2000 w Polsce w celu uwzględnienia interesów rolników

spot_img

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) złożyła wniosek o rewizję granic obszarów Natura 2000 w Polsce z powodu konsekwencji społeczno-gospodarczych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej na tych obszarach. Zgodnie z polskim prawem, nie istnieje możliwość zniesienia ustanowionych obszarów chronionych, jednak  możliwe jest dokonanie rewizji granic i modyfikacji zasad ochrony, w tym również na rzecz uwzględnienia interesów rolników.

KRIR wnioskuje o rewizję granic obszarów Natura 2000 w Polsce w celu uwzględnienia interesów rolników

Czy można zmienić obszary Natura 2000 w Polsce? 

Wkrótce minie 20 lat od rozpoczęcia w Polsce procesu wyznaczania obszarów Natura 2000. które mają na celu ochronę cennych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk, występujących w sposób szczególny na danym terenie. Jednakże, w związku z konsekwencjami społeczno-gospodarczymi związanymi z prowadzeniem działalności rolniczej na obszarach Natura 2000, samorząd rolniczy zaczął interesować się możliwością zniesienia ustanowionych obszarów.

Czy istnieją procedury zniesienia obszarów Natura 2000? Niestety, zgodnie z polskim prawem, nie istnieje możliwość zniesienia ustanowionych obszarów chronionych. Powołanie takiego obszaru jest decyzją władz państwowych, opierającą się na kryteriach naukowych i przyrodniczych. Jednakże, zgodnie z przepisami prawa, istnieje możliwość zmiany granic obszarów chronionych, np. poprzez włączenie do nich nowych terenów lub wyłączenie już chronionych. Na wniosek KRIR odpowiedział Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski przedstawił stanowisko

Zmniejszenie obszarów Natura 2000 w Polsce możliwe tylko przy spełnieniu ściśle określonych przesłanek i uzyskaniu zgody KE

Jeśli po monitoringu i nadzorze stwierdzi się, że naturalne zmiany w danym obszarze wymagają zmiany granic lub likwidacji, to można przeprowadzić takie zmiany. Jednakże, wymaga to uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Komisja ta określiła też, że zmniejszenie lub likwidacja obszaru Natura 2000 jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione zostaną jedne z trzech przesłanek:

  1. udowodniono, że oryginalna decyzja o włączeniu obszaru do sieci Natura 2000 była oparta na błędzie naukowym,
  2. naturalne zmiany spowodowały utratę walorów danego obszaru,
  3. realizacja przedsięwzięcia mogącego znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 jest konieczna.

Szczegóły dotyczące tych kwestii można znaleźć w dokumencie roboczym Komisji Europejskiej o nazwie De-designation of sites or part of sites – Conditions & Justification (Doc Nadeg 19-05-03).

“Wobec powyższego należy wskazać, że istnieją wprawdzie procedury umożliwiające zmniejszenie obszaru Natura 2000, a nawet jego całkowitą likwidację, przy czym każdorazowo wymaga to szczegółowego uzasadnienia w odniesieniu do wyżej przedstawionych przesłanek z uwzględnieniem kwestii związanych z zarządzaniem danym obszarem. Należy także podkreślić, że wszelkie zmiany takie wymagają zgody Komisji Europejskiej, która ocenia propozycje w tym zakresie.”

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x