wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Haracz od prezesa mleczarskiej spółdzielni?

spot_img

Jak poinformowała w środę (24 lutego br.) Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, 10 lutego br. do poznańskiego Sądu Okręgowego skierowany został akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie szantażowali prezesa jednej z wielkopolskich spółdzielni mleczarskich celem wymuszenia od niego wielomilionowego haraczu.

Zorganizowana grupa przestępcza?

Prokuratorskim aktem oskarżenia objęto cztery osoby. Marcin O. został oskarżony o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 § 3 k.k.), Przemysław S., Paweł M. oraz Zuzanna C. – pracownica spółdzielni – oskarżeni są o udział w tej grupie (art. 258 § 1 k.k.). Dodatkowo mężczyzn obciążono zarzutem usiłowania oszustwa w stosunku do mienia o znacznej wartości i zmuszania do określonego zachowania się (art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk i art. 191 § 1 kk.). Zuzanna C. jest natomiast oskarżona o pomocnictwo w popełnieniu oszustwa poprzez dostarczanie materiałów rzekomo świadczących o fałszowaniu dat przydatności do spożycia (art. 18 § 3 k.k.).

Pomówienia i straty OSM

Zarzuty to efekt ustaleń ze śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Jak ustalono, groźby kierowane wobec prezesa spółdzielni sprowadzały się do złożenia bezpodstawnego zawiadomienia o przestępstwie fałszowania produktów mleczarskich, a następnie medialnego nagłośnienia sprawy. Skutkiem powyższych działań miała być utrata zaufania do firmy i jej produktów, tak na rynku polskim jak i zagranicą, a w konsekwencji jej wielkie straty finansowe.

Szantaż w Lesznie i Wysokiem

Zebrane w akcie oskarżenia dowody potwierdziły, że pokrzywdzony był szantażowany w Lesznie oraz w Wysokiem Mazowieckiem w okresie od lipca do września 2019 r. Oskarżeni działając w zorganizowanej grupie przestępczej, bezprawnie grozili prezesowi zarządu spółdzielni mleczarskiej złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na fałszowaniu produktów mleczarskich w należącym do spółdzielni zakładzie. 

4 miliony złotych

Z ustaleń śledczych wynika, że oskarżeni usiłowali doprowadzić tę spółdzielnię mleczarską do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4 milionów złotych. W tym celu próbowali wprowadzić w błąd prezesa spółdzielni co do faktu posiadania informacji świadczących o dokonywaniu fałszowania daty przydatności do spożycia produkowanych przez nią produktów mleczarskich. Grozili mu też, że w razie nieuiszczenia żądanej kwoty złożą zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 306 kk, a także, że opublikują materiały rzekomo dowodzące fałszerstwa i szeroko nagłośnią sprawę w mediach.

Nie przerabiano dat

Szantażowany prezes odmówił zapłaty i sam zawiadomił organy ścigania o popełnieniu przestępstwa. Jak ustalono w toku innego śledztwa, w kierowanym przez niego zakładzie nie przerabiano dat przydatności do spożycia produktów mleczarskich. Wobec stwierdzenia, że zarzuty formułowane przez szantażystów są nieprawdziwe, postępowanie w tym zakresie zakończono decyzją o umorzeniu.

Nie przyznają się do winy

Oskarżeni Marcin O., Przemysław S., Paweł M. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Natomiast Zuzanna C. przyznała się do wynoszenia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa i przekazywania ich współoskarżonym. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
 
Źródło: Prokuratura Okręgowa Poznań 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x