piątek, 22 października, 2021
spot_img

Ponad 5 miliardów dla popegeerowskich wsi

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Ponad 3,6 tys. wniosków na łączną kwotę około 5 mld zł to wynik naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y. Nadzór nad realizacją programu powierzono Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Rząd stara się zadbać o tereny na których przez lata brakowało inwestycji. Stąd idea aby gminy popegeerowskie otrzymały wsparcie w wysokości 250 mln zł na inwestycje – wyjaśnia Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji  Paweł Szefernaker. 

Trwa ocena wniosków

Na obecnym etapie wnioski o dofinansowanie działań oceniane są przez wojewodów. Następnie trafią do Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która została powołana przy Prezesie Rady Ministrów. Natomiast po rozstrzygnięciu naboru gminy otrzymają pomoc 

– Nabór wniosków zostanie rozstrzygnięty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe – zapewnia wiceminister Paweł Szefernaker. 

Dodajmy, że w czasie naboru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na kilkaset pytań. Wątpliwości interpretacyjne były wyjaśniane na bieżąco. Ministerstwo ma też przygotować raport w sprawie  rodzaju inwestycji najczęściej wskazywanych przez gminy. Dokument będzie podstawą do kształtowania przyszłej  polityki rządu na obszarach popegeerowskich. 

Kanalizacja, drogi, obiekty

Przypomnijmy, że nabór trwał od 4 stycznia do 12 lutego br.  Gminy w ramach RFIL sfinansować mogą budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej albo  lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją, a także  przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Jak zapewnia MSWiA katalog zadań inwestycyjnych na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty. 
 
Źródło: MSWiA
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x