poniedziałek, 26 lutego, 2024

Grzebowisko padłego drobiu w Lipowcu?

spot_img

Nasila się fala epidemii grypy ptaków. Od początku roku wykryto już 225 ognisk HPAI. 
W takich przypadkach przepisy bezwzględnie nakazują likwidację i utylizację. Skala tego procesu dotyczy dziesiątek tysięcy sztuk. Powstają w związku z tym poważne problemy z właściwym zabezpieczeniem padliny.

Grzebowisko w żwirowni?

Być może pośrednio lecz boleśnie skutków epidemii doświadczą mieszkańcy Lipowca Kościelnego (powiat mławski, woj. mazowieckie). W miejscowości tej miałoby powstać grzebowisko drobiu padłego na ptasią grypę. Z tego rodzaju ofertą wystąpił lokalny prywatny przedsiębiorca, właściciel miejscowego wyrobiska po żwirowni. Przedsiębiorca podjął już działania. Na stworzenie grzebowiska zgodę wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie. Obecnie inwestor czeka na decyzję innych służb, m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli grzebowisko powstanie, to tysiące martwych ptaków z różnych miejscowości trafiać będzie do 3. hektarowego wyrobiska usytuowanego na lipowieckich wzgórzach. Trwają tam już prace związane z utwardzeniem wjazdu na wyrobisko. 

Protest i spotkanie

Mieszkańcy gminy nie kryją rozżalenia. Mają pretensje m.in. o to, że nikt nie konsultował z nimi tej lokalizacji. W środę (21 kwietnia br.) Wójt Lipowca Kościelnego Jarosław Goschorski zorganizował spotkanie przed urzędem gminy. Obecny był również Wojewódzki Lekarz Weterynarii z Siedlec. Jednak spotkanie na które przyszło kilkadziesiąt osób nie przyniosło oczekiwanego efektu. Wojewódzki Lekarz Weterynarii zadeklarował jedynie, że bezzwłocznie będzie rozmawiał o tym problemie z wojewodą mazowieckim. Nie udało się też do końca wyjaśnić, czy inwestor posiada wszystkie niezbędne zezwolenia. Podczas dyskusji mieszkańcy wskazywali na możliwość zatrucia wód gruntowych, a także na problem poruszania się pojazdów o dużej masie po drodze o dopuszczalnym obciążeniu do 16 ton. W efekcie policja z Mławy interweniowała w sprawie. A podczas spotkania Wójt apelował do mieszkańców o wspólne działanie. Dodajmy, że tego samego dnia doszło do pierwszej próby zablokowania inwestycji. Mieszkańcy zapowiadają też blokady transportów padliny do tego miejsca.
 
Źródła i foto: Radio7, portal codziennikmlawski, Urząd Gminy Lipowiec Kościelny 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x