wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Grypa ptaków u człowieka?

spot_img

Na bazie obaw o zagrożenia związane z koronawirusem, wzmogły się też obawy o to, czy inne choroby wirusowe dręczące polskie hodowle nie mają zdolności przenoszenia się i powodowania chorób u człowieka. Tym razem sprawa dotyczy grypy ptaków i niedawnych rosyjskich doniesień o rzekomych przypadkach zarażeń. 

Badania nie potwierdzają

W związku z powyższym, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o tym, że dotychczasowe badania i analizy wykonane w Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach i Laboratorium Referencyjnym Unii Europejskiej w Padwie, przy zastosowaniu m.in. technik sekwencjonowania genomu wirusa grypy ptaków, nie wykazały do dziś, aby w Polsce i innych krajach Unii, zarówno w obecnym sezonie grypowym, jak i poprzednich, wirusy grypy ptaków podtypu H5N8 występujące u drobiu i dzikich ptaków posiadały cechy genetyczne wskazujące na chorobotwórczość dla ludzi.

Służby zachowają czujność 

Natomiast w odniesieniu do informacji medialnych dotyczących komunikatu Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu (Rospotrebnadzor) związanego z wykryciem w grudniu 2020 r. zakażeń wirusem grypy ptaków podtypu H5N8 u 7 osób na południu Rosji, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach – Krzysztof Niemczuk poinformował Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę, o tym że na bieżąco monitoruje sytuację w tym zakresie, Polskie służby weterynaryjne ściśle współpracują też z agendą Unii Europejskiej – Laboratorium Referencyjnym ds. Grypy Ptaków (EURL) w Padwie.

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x