sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Forum dla Wsi 2023: Konferencja „Trzy Filary Bezpieczeństwa” już 28 czerwca w Toruniu

spot_img

Rolnictwo odgrywa strategiczną rolę w polskiej gospodarce, stanowiąc kluczowy sektor dla rozwoju kraju. Bez stabilnego i silnego rolnictwa, trudno sobie wyobrazić postęp gospodarczy Polski. Niestety, w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, ten sektor, wraz z rolnikami, gospodarstwami i powiązanymi przedsiębiorstwami rolno-żywnościowymi, staje przed wieloma wyzwaniami. Aby podjąć te tematy i skoncentrować się na dyskusji dotyczącej przyszłości rolnictwa, już 28 czerwca w Toruniu odbędzie się konferencja #ForumdlaWsi – „Trzy Filary Bezpieczeństwa” na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Postaci polityczne i eksperci branży rolniczej na Konferencji „Trzy Filary Bezpieczeństwa”

Na konferencję zostali zaproszeni ministrowie, których działania mają największy wpływ na teraźniejszość i przyszłość polskich gospodarstw rolnych. Potwierdzili swoje udział w konferencji między innymi:

 • Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych
 • Mariusz Błaszczak – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej
 • Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Poza tym wśród prelegentów znaleźli się także: Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Tomasz Obszański Przewodniczący NSZZ RI “Solidarność”  i Jarosław Malczewski Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Specjalna strefa doradców na Konferencji 

W związku z tym, że konferencją zbiega się w czasie zakończenia okresu składania wniosków o płatności bezpośrednie, konferencji towarzyszyć będzie specjalna strefa doradców zlokalizowana przed AKSiM. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość uzyskania informacji i pomocy w następujących obszarach:

 • Płatności bezpośrednie w ramach nowego Krajowego Planu Strategicznego.
 • Pozyskiwanie wsparcia finansowego w ramach działań realizowanych przez ARiMR.
 • Pozyskiwanie środków z NFOSiGW (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
 • Działania Funduszu Ochrony Rolników.
 • Dzierżawa i zakup ziemi z Zasobu Skarbu Państwa nadzorowanego przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).
 • Restrukturyzacja gospodarstw.
 • Pomoc prawna dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-żywnościowych.
 • Rozwój agroenergii.

Idea Konferencji „Trzy Filary Bezpieczeństwa”

Szczepan Wójcik, Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i współorganizator Konferencji „Trzy Filary Bezpieczeństwa”, podzielił się swoimi refleksjami na temat tej inicjatywy.

 „Przez wiele lat podejmowaliśmy wysiłki aby rolnictwo było traktowane jako jeden z trzech najważniejszych filarów bezpieczeństwa. Zazwyczaj mówiło się w tej materii o bezpieczeństwie energetycznym a także naszych zdolnościach militarnych, tymczasem kwestia produkcji rolnej i całej gospodarki rolnej zdawała się być jedynie towarzyszącą.”

Jednak agresja Rosji na Ukrainę, pandemia oraz ogólnoświatowy kryzys pokazały, że zdolność do produkcji własnej żywności jest równie istotna jak posiadanie silnej armii i własnych źródeł energetycznych. Konferencja „Trzy Filary Bezpieczeństwa” jest owocem pracy całego zespołu Instytutu Gospodarki Rolnej. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwu, że rolnictwo powinno być postrzegane jako narodowy zasób, który zasługuje na szczególną ochronę. Warto podkreślać, że rolnictwo w Polsce ma perspektywy rozwoju, a inwestycje w ten sektor mogą przynieść zyski.

Jak zaznaczył Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, zadaniem powinno być przesunięcie dyskusji na temat rolnictwa na zupełnie nowe tory. Wielu ludzi kojarzy rolnictwo jedynie z nieopłacalnością, ciągłymi pretensjami, narzekaniem i oczekiwaniami wsparcia i interwencji ze strony państwa, jednakże jest to nieprawdziwy obraz rolnictwa. Rolnictwo stanowi jeden z trzech filarów, na których opiera się bezpieczeństwo nas wszystkich. Gospodarka rolna ma taką samą wagę jak dostęp do wody w kranie, prąd w gniazdkach czy obecność wojska w koszarach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.forumdlawsi.pl, gdzie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące Konferencji.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x