czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Efektywna kontrola graniczna? Zdaniem KRIR potrzeba połączenia jednostek inspekcji

spot_img

Inspekcje, takie jak Straż Graniczna, Graniczny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, mają obecnie odrębne zakresy kompetencji i sposoby funkcjonowania. To prowadzi do skomplikowanego procesu kontroli na granicach, szczególnie w kontekście napływu artykułów żywnościowych z krajów trzecich. KRIR apeluje o połączenie jednostek.

Jedna instytucja, zamiast kilku

W ostatnich tygodniach trwające protesty rolników przyniosły na światło dzienne trudności związane z napływem zboża z Ukrainy, co wywołało dyskusję na temat skuteczności kontroli na przejściach granicznych. 

Każda z wymienionych we wstępie instytucji odpowiada za określone aspekty kontroli, co sprawia, że proces ten jest skomplikowany i czasochłonny. Kontrole weterynaryjne pasz, wymogi sanitarno-higieniczne, kontrola jakości handlowej towarów, czy też sprawdzanie fitosanitarnych przesyłek roślin – każda z tych dziedzin wymaga oddzielnych procedur przeprowadzanych przez różne organy.

Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest pilne działanie w celu uszczelnienia granic i zatrzymania niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych a połączenie ww. inspekcji i stworzenie jednolitej sprawnie działającej inspekcji kontroli żywności i pasz, podlegającej ministrowi ds. rolnictwa będzie skutecznym rozwiązaniem trwającego problemu.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x