sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dzień pola w COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej

spot_img

19 czerwca w COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej odbył się dzień pola, gdzie zademonstrowane zostały poletka doświadczalne roślin rolniczych, głownie zbóż i rzepaku ozimego oraz poletka pokazowe bobowatych grubonasiennych.

COBORU zajmuje się rejestrowaniem i dopuszczaniem do obrotu na terenie całego kraju nowych odmian. W całym kraju znajduje się 16 oddziałów wojewódzkich, główna centrala znajduje się w Słupi Wielkiej. Oddział Wielkopolski, w którym odbywał się dzień pola posiada 5 zakładów: Słupia Wielka, Kościelna Wieś, Nowa Wieś Ujska, Bobrowniki oraz Śrem Wójtostwo. Zakład w Słupi Wielkiej posiada prawie 520 hektarów, jest to największa jednostka w Wielkopolsce.

Ośrodek zajmuje się prowadzeniem badań, które potrzebne są przy rejestracji nowej odmiany. Badania WGO (wartości gospodarczej odmian) oraz OWT (odrębności, wyrównania i trwałości). Dodatkowo robione są również badania oceny tożsamości, jak również badania PDO czyli Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, którego zadaniem jest wskazanie najlepszych odmian do uprawy w danym rejonie Polski.

W zakładzie w Słupi Wielkiej 45ha wydzielonych jest pod płodozmian doświadczalny. Poletek przeznaczonych do badań łącznie jest około 20 tys., gdzie corocznie badanych jest około 2500 odmian w różnej ilości powtórzeń. W samych badaniach OWT znajduje się około 45 gatunków, w WGO 350 odmian, a w badaniach oceny tożsamości jest 29 gatunków. Z zakładu w Słupi Wielkiej odbywa się wysyłka nasion do wszystkich punktów doświadczalnych w całym kraju, dlatego też na terenie zakładu znajdują się 3 komory chłodnicze.

Na poletkach demonstracyjnych ze zbożami ozimymi, w badaniach OWT znajduje się m.in. 340 odmian pszenicy, która wysiana została 7 października. Każda odmiana wysiewana jest na poletkach wielkości 6m². Na polu podziwiać można było odmiany z różnych hodowli, zarówno polskich jak i zagranicznych. Były odmiany dobrze już znane na rynku, ale również ok 180 nowych odmian, które są w pierwszym roku badań.

W przypadku odmian rzepaku podziwiać można było odmiany mieszańcowe oraz populacyjne, odmiany dobrze znane na rynku, oraz nowe, świeżo zarejestrowane, wśród nich np. odmiany odporne na kiłę kapusty.

Na poletkach demonstracyjnych „Inicjatywy białkowej COBORU” można było zapoznać się z odmianami bobiku, grochu, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego oraz soji.

 

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników