piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wyrównanie unijnych dopłat do 2027 roku?

spot_img

Polskie przewodnictwo GV

1 lipca br. Polska obejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. W związku z tym, podczas piątkowej wideokonferencji, z udziałem Ministrów Rolnictwa państw członkowskich grupy a także Bułgarii, Rumuni, Słowenii i Chorwacji (GV4+), szefowie rolniczych resortów przyjęli oficjalnąDeklarację w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej w świetle Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „Od pola do stołu”, strategii na rzecz bioróżnorodności oraz pandemii spowodowanej wirusem COVID-19”.

 

W deklaracji szefowie resortów podkreślili znaczenie silnej i odpowiednio dofinansowanej WPR dla zapewnienia bezpiecznej i dobrej jakościowo żywności dla konsumentów w całej Unii Europejskiej. Wskazali również na brak dalszego uzasadnienia dla znaczących różnic w poziomach płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi i wezwali do zlikwidowania tych różnic w latach 2021-2027.

Żywność, ASF i technologie

Motywem przewodnim rocznego przewodnictwa Polski w GV4 będzie odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Wśród priorytetów przewidzianych do realizacji znajdują się kwestie dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, zwalczania afrykańskiego pomoru świń, przeciwdziałania marnowaniu żywności, gospodarki glebowej i wdrażania nowych technologii w rolnictwie.
Przypomnijmy, że członkami GV są: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW

8 państw wspólnie walczy o wzmocnienie finansowania WPR i wyrównanie dopłat bezpośrednich

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników