czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Dwie ofiary śmiertelne w wybuchu w okolicy Hrubieszowa

spot_img

Dwie osoby zginęły w eksplozji w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 15.40, na wadze najazdowej punktu skupu zbóż, gdzie ciągniki wjeżdżają z towarami – powiedział Radiu Lublin dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pierwsze doniesienia świadków mówiły o dwóch rakietach, ale aktualne oficjalne komunikaty o jednej. Liczba rakiet (jeśli były dwie, to niemożliwy jest przypadek) będzie kluczowa dla skali odpowiedzi NATO i całego Zachodu na atak ze strony Rosji.

Warto przypomnieć, że incydent, za który odpowiedzialna jest Rosja ma miejsce na kilka dni przed wygaśnięciem umowy o korytarzach zbożowych. Toczące się rozmowy dawały nadzieje na przedłużenie wspomnianego porozumienia, co przekładało się na duże spadki notowań, zwłaszcza unijnych zbóż i rzepaku.

Wtorkowa sesja w Paryżu zakończyła się o 18:30, gdy jeszcze nie było zbyt wielu informacji na temat tego co stało się w Polsce. Stąd wyceny obu zbóż spadły na Matif dziesiątą sesję z rzędu. Tymczasem amerykańskie kontrakty (sesja kończy się dwie godziny później) zareagowały już wzrostem na eskalację konfliktu z Rosją. Zapewne środa przyniesie podobną reakcję na europejskim rynku.

Przedłużenie umowy o korytarzach zbożowych, chociaż wydaje się dzisiaj zagrożone, to jednak może się udać, ponieważ wszystkim stronom (ONZ, Turcja, Rosja i Ukraina) bardzo zależy na kontynuacji eksportu zbóż z Ukrainy i Rosji.

Aktualizacja:

W środę rano sytuacja zmieniła się po tym jak prezydent USA oświadczył, że na Polskę spadła rakieta obrony przeciwlotniczej wystrzelona przez stronę ukraińską. W godzinach przedpołudniowych potwierdziły to równiez polskie władze.

W reakcji na uspokojenie sytuacji tanieją w środę kontrakty na zboża i oleiste po obu stronach Atlantyku.

Andrzej Bąk -eWGT
Źródło: Radio Lublin

Foto: businessinsider.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x