środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Duże zainteresowanie rolników dostawą zbóż do portów

spot_img

Na początku lutego najlepiej sprzedającym się zbożem w portach jest pszenica konsumpcyjna 12,5% białka, która od połowy stycznia 2023 r. utrzymuje stałą cenę na poziomie 1330-1350 zł/t. Stabilna jest też cena kukurydzy – w zakresie 1230-1250 zł/t. Na pszenicę o zawartości białka 14% popyt zmalał, a jej aktualna cena w portach to 1380 zł/t.

korytarz zbożowy

Zainteresowanie transakcjami z dostawą do portów jest duże, ponieważ klienci z południa kraju decydują się na sprzedaż i dostawę do magazynów portowych.

W kraju dobrze sprzedaje się pszenica paszowa (cena max 1220 zł/t) i kukurydza (cena max 1170 zł/t).

Popyt na pozostałe zboża jest minimalny, podmioty skupowe są zasypane zbożem krajowym i importowanym.

W województwie zachodniopomorskim można znaleźć jeszcze korzystne oferty zakupu na eksport pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa, o kilkadziesiąt złotych drożej niż w centrum kraju.

Na rynku rzepaku jest mało ofert zakupu nasion na biopaliwa. Ceny systematycznie spadają, dzisiaj (02.02.2023) cena z dostawą do portu w lutym to 2.560 zł/t, a w magazynach krajowych oferowano za rzepak od 2410 do 2520 zł/t.

Ceny transakcyjne zbóż i rzepaku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PHU START

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x