niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Duże straty przy tuczu z zakupionym warchlakiem! Nawet 170 zł/szt. Co z cyklem zamkniętym?

spot_img

Jak podaje Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej „Forum” producent tucznika kończący obecnie 90-dniowy cykl tuczu (w oparciu o zakup warchlaków i paszy) wg stanu z 21 maja br., musi liczyć się ze stratą na poziomie (!) blisko 170 zł/szt. Podczas gdy ubiegłotygodniowa prognoza strat była o ok. 15 złotych wyższa!

Przy obecnych uwarunkowaniach, nowe wstawienia mogą wiązać się z ryzykiem dopłaty na poziomie ok. 11 zł do każdej świni sprzedanej po zakończonym okresie tuczu.
Natomiast hodowcy prowadzący produkcję w cyklu zamkniętym (tj. przy zakupie paszy), na jednej sztuce mogą zarobić (!) ok. 75 zł. A jeszcze tydzień temu można było spodziewać się wpływów niższych o 33 zł/szt!

https://agroprofil.pl/p/aktualny-numer-magazynu-agro-profil/

W powyższej kalkulacji przyjęto średnią cenę skupu żywca wieprzowego 4,77 zł/kg (w stosunku do kalkulacji z 14 maja br. marca stawka wzrosła o 0,22 zł/kg).
Po 90 dniach tuczu, przyjmując stawki za zboże i warchlaki sprzed trzech miesięcy oraz aktualną cenę skupu żywca wieprzowego, hodowca przy sprzedaży tuczników musi liczyć się ze stratą w wysokości 169,85 zł/szt (na dzień 14 maja wyliczono stratę w wysokości 184,56 zł/szt), przy progu opłacalności na poziomie 6,03 zł za kg żywca wieprzowego.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: SPPTCh „Forum”
Foto: Pixabay

 

ASF: Komisja Europejska wprowadziła strefę niebieską

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników