niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Drożeje ropa, złoty traci na wartości. Wojna na Ukrainie uderzy w gospodarkę

spot_img

Od rana świat zalewają informacje o ataku Rosji na Ukrainę. Rynki nie pozostają obojętne, cena ropy przewyższyła 100 dol. za baryłkę a kurs złotego w stosunku do dolara stracił ok. 2,22%. , a w stosunku do euro 1,5%.Działania Putina będą miały skutki nie tylko polityczne ale i gospodarcze. 

Od rana na stacjach droższe paliwo

Przez noc cena paliwa na polskich stacjach podskoczyła od 10 do nawet 40 gr na litrze. Na internetowych forach spływa coraz więcej informacji na temat aktualnych cen ropy i benzyny na stacjach paliw. Ponadto pojawiają się informacje o trudności kupna paliwa w hurcie. Rafinerie wstrzymują sprzedaż w obawach o brak surowca. 

Ropa 5,80, a benzyna 5,79. Poszła o 40 gr dziś. Lubelskie.

„Paliwo na moim orlenie już 5,51 zł za litr.”

„Mazowieckie 5,59zł/l

„Powiat bialski 5,56 zł/l”

„Zamówiłem 2 dni temu to 5,40 a dziś 5,90 i nie ma”

Co gorsza marcowy kontrakt na gaz skoczył o 30% do 118 euro MWh. Drożeją też inne surowce, zwłaszcza metale, w tym szlachetne. Uncja złota kosztuje obecnie 1950 dolarów, o 1,7 proc. więcej niż wczoraj, uncja srebra jest wyceniana na 25 dolarów (o 2 proc. więcej). a palladu (istotnego w produkcji katalizatorów dla przemysłu motoryzacyjnego) o niemal 8%.

Dla Polski oznacza to kolejne podwyżki rachunków i coraz wyższą – dwucyfrową inflację.

Ceny zbóż i oleistych szaleją

Największy ukraiński port na razie jest kontrolowany przez ukraińskie oddziały ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce zostanie przejęty przez rosyjskie siły. To właśnie z Mariupola wysyłane jest 2/3 transportu zbóż do Egiptu. Jeśli rosyjskie wojska zajmą port, ceny zbóż sięgną kolejnych rekordów. Po wejściu wojsk do Ukrainy, w ciągu jednego dnia Pszenica na MATIF podrożała o niemal 50 euro z 286 do 345 eur/t a wraz za nią kukurydza o ok. 30 eur/t i rzepak o ponad 70 eur/t. Na ten moment cena w skupach w Polsce nie uległa zmianie i trudno przewidzieć czy cos w tej kwestii się zmieni.

Skutki wojny dla polskiego rolnictwa

Analitycy banku Credit Agricole przeanalizowali szczegółowo strukturę wymiany towarowej pomiędzy Polską i Ukrainą, żeby sprawdzić, jak silne są nasze więzi handlowe. Zgodnie z danymi Eurostatu Ukraina jest 14. wśród odbiorców towarów eksportowanych z Polski. Jednocześnie zajmuje ona 18. miejsce pod względem wartości towarów importowanych do Polski.

„Tylko w przypadku olejów, tłuszczów, wosków zwierzęcych i roślinnych” oraz „chemikaliów i produktów pośrednich” Ukraina jest ważnym (na tle innych krajów świata) odbiorcą polskiego eksportu. Eksport do Ukrainy to odpowiednio 5,1 proc. i 3,7 proc. łącznego eksportu Polski w ramach tych kategorii. W przypadku pozostałych grup produktowych odsetki te są niewielkie i nie przekraczają 3 proc. łącznego eksportu z Polski w danej kategorii” – informują analitycy tego banku.

Analitycy Credit Agricole zwracają uwagę, że potencjalny konflikt zbrojny Rosja-Ukraina, który mógłby prowadzić do zmniejszenia wymiany handlowej Polski z Ukrainą, miałby ograniczony wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce.

„Nawet całkowite wygaśnięcie eksportu towarów z Polski na Ukrainę obniżyłoby bowiem dynamikę PKB w Polsce o 1 pkt proc. w pierwszym roku od wystąpienia szoku” – oceniają eksperci.

„Należy pamiętać, że jednocześnie mielibyśmy również do czynienia ze spadkiem importu, co ograniczałoby negatywny wpływ zmniejszenia eksportu na wkład eksportu netto do wzrostu PKB. Ponadto obserwowalibyśmy również reorientację geograficzną eksportu” – dodają.

Zawieszony eksport surowców rolnych na Ukrainę to cios dla polskich rolników. Znalezienie rynku zbytu będzie dodatkowym wyzwaniem przy pewnych wzrostach cen nawozów i reszty środków potrzebnych do produkcji rolnej. Przyszło nam żyć w trudnych czasach a niestety wszystko wskazuje na to, ze trzeba się przygotować na jeszcze gorsze. 

Źródło:twitter.com/ 300gospodarka.pl/ businsessinsider.pl/bankier.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x