czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dopłaty do prosiąt i nasion. Pojawił się projekt rozporządzenia

spot_img

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przewiduje on nowe dopłaty dla rolników w zakresie hodowli prosiąt oraz zakupu materiału siewnego. 

trzoda chlewna, prosiaki

Alarmujące dane GUS: Kolejny spadek liczby stad loch na chów w Polsce 

Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 r. stado loch na chów w Polsce ponownie się zmniejszyło – w porównaniu z grudniem 2021 r. o 61,4 tys. sztuk (o 9,4%) do poziomu 592,6 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 29,1 tys. sztuk (o 6,7%) do 404,8 tys. sztuk. Spadek liczby gospodarstw wynika głównie z czynników rynkowych – braku lub bardzo niskiej opłacalności produkcji spowodowanej m.in. coraz wyższymi kosztami produkcji Zagraża to utarcie płynności finansowej podmiotów prowadzących chów trzody chlewnej. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego.

Dopłaty do prosiąt i nasion. Istota rozwiązań ujętych w projekcie

W przekładanym projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowych form pomocy :

1) dla producentów rolnych, którzy zgłosili do Agencji do dnia 15 września 2023 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie od dnia 1 maja 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,

2) dla producentów rolnych, którzy zakupili od dnia 15 lipca 2022 r. do dnia 15 czerwca 2023 r. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,

Wprowadzenie nowych form pomocy w związku z sytuacją ekologiczną na wodach rzeki Odry i innych akwenach

Problemy finansowe obejmują również podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, dotknięte konsekwencjami wystąpienia w 2022 r. sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, Jeziora Dabie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami. Dlatego również i w tym aspekcie proponuje się wprowadzenie nowych form pomocy.

Niestety, w sprawie wielkości pomocy nie podano żadnych szczegółów. Jednakże, ustalono planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów na drugi kwartał 2023 roku.

źródło:Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x