czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Dopłaty bezpośrednie: wypłacono rolnikom 4,5 mld złotych

spot_img

W okresie od rozpoczęcia pierwszych wypłat (16 października 2019 roku) do 29 października br., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wypłaciła rolnikom zaliczki dopłat bezpośrednich, a także zaliczki na poczet płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na łączną kwotę 4,5 mld zł.

Wyliczenia

Szczegółowo ujmując: do 31 października ARiMR zrealizowała blisko 1,3 mln przelewów na kwotę 4,5 mld zł. W tym, do 804 tys. rolników trafiło 3,6 mld zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a blisko 500 tys. rolników otrzymało ponad 900 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

 

Zakres i warunki wypłat        

Przypomnijmy: zaliczki w 2019 r. przekazywane są polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc. stawki, 85 proc – w przypadku płatności PROW.

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

Przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada 2019 r., a od dnia 2 grudnia rozpocznie się realizacja pełnych płatności.

Pula środków  przeznaczonych w 2019 r. na dopłaty bezpośrednie wynosi ok. 15 mld zł. O płatności te ubiega się ponad 1,3 mln rolników. Z kolei maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to ok. 2,86 mld zł, o te płatności wnioskuje ok. 975 tys. rolników.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników