środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Dopłaty bezpośrednie i PROW: ruszyła wypłata zaliczek

spot_img

Dzisiaj, to jest 16 października 2019 roku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (czwarty raz w historii) i po raz pierwszy, zaliczek na poczet płatności obszarowych w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Istotne jest też to, że zaliczki w 2019 r., przekazywane są polskim rolnikom, na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. A zatem: w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70% stawki. Natomiast, w przypadku płatności PROW, osiągają one poziom 85%.

 

Warunki otrzymania dopłat

Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych: płatności ONW (dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania), płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych oraz premii pielęgnacyjnych i premii zalesieniowych, jest zakończenie kontroli administracyjnej. Natomiast w przypadku zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu.

 

Terminy i kwoty

Termin przekazywania zaliczek upłynie 30 listopada 2019 r. Natomiast, od dnia 2 grudnia 2019 roku, rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Pula środków  przeznaczonych w 2019 r. na dopłaty bezpośrednie wynosi około 15,2 miliardów złotych. Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o płatności te ubiega się ok. 1,3 milionów rolników. Natomiast, maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych w ramach PROW to około 2,86 miliardów zł i o ten rodzaj płatności ubiega się około 975 tysięcy rolników.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.arimr.gov.pl

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników