Jak prezentuje się aktualna sytuacja z przyjętymi wnioskami na temat Dopłat Bezpośrednich na rok 2023? Według raportu na dzień 03.05.2023 roku, w całym kraju wpłynęło łącznie 425 343 wniosków. W których regionach Polski rolnicy najczęściej decydują się na aplikowanie i jakie ekoschematy przyciągnęły najwięcej zainteresowania ze strony rolników i w jakich regionach?
Jak wygląda zainteresowanie rolników ekoschematami? Analiza regionalna wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023
W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 141 615 ekoschematy. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 33,29 %. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej.
Analiza regionalna pozwala na określenie województw, w których rolnicy najczęściej decydują się na aplikowanie ekoschematów. Na czele listy znajdują się mazowieckie, lubelskie, łódzkie i podlaskie. Z kolei województwa opolskie i lubuskie wykazują najmniejsze zainteresowanie tymi praktykami, a Wielkopolska plasuje się w środkowej części tej skali.
Jakie ekoschematy cieszą się największą popularnością wśród rolników?
W ramach wniosków o ekoschematy, rolnicy wybierają:
- Ekoschemat „Rolnictwo węglowe” – aż 83,14% wszystkich wskazywanych ekoschematów (duże zainteresowanie),
- „Rośliny miododajne” – 1316 złożonych wniosków (średnie zainteresowanie),
- „Integrowana produkcja roślin” – 1231 złożonych wniosków (średnie zainteresowanie),
- „Dobrostan zwierząt” – stosunkowo niewielkie zainteresowanie z wynikiem 12,64% w stosunku do wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy, (niewielkie zainteresowanie)
- „Biologiczna ochrona upraw” – łącznie 319 złożonych wniosków. (najmniejsze zainteresowanie)
W ramach ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się następujące praktyki:
- Wymieszanie słomy z glebą – 75 894 wniosków
- Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 37 370 wniosków
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 24 210 wniosków
Na ekoschemat „Dobrostan zwierząt” złożono łącznie w kraju 17 900 wniosków w tym w Wielkopolsce 920 wniosków, o 269 wniosków więcej niż podczas raportu z dnia 27 kwietnia nr. Dla porównania najwięcej, bo aż 4 152 w mazowieckiem. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożono do tej pory na dobrostan krów mlecznych 14 248.
Masz w planach złożenie wniosku o ekoschematy, ale nie wiesz, jakie wybrać? Sprawdź przewodnik po różnicach między poszczególnymi schematami i możliwości ich łączenia.
źródło: WIR; ARIMR