sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

„50 zł w dół, albo nie bierzemy pszenicy”. Cwaniactwo w skupach kosztem rolnika

spot_img

Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej (PIR) otrzymał niepokojące doniesienia od polskich rolników dotyczące sprzedaży zboża. Według doniesień rolników, kupujący stosują nieuczciwe praktyki. Po odbiorze zboża z magazynu rolnika nie zgłaszają zastrzeżeń co do jakości, ale w kolejnych transportach informują o znalezieniu robaków i domagają się obniżenia już i tak dramatycznie niskiej ceny skupu.

Kupujący grożą obniżeniem ceny i zwrotem towaru z powodu “robaków”

Następujące nieprawidłowości zostały zgłoszone przez polskich rolników dotyczące sprzedaży zboża: po odbiorze zboża z magazynu rolnika, kupujący nie zgłasza zastrzeżeń dotyczących jakości w pierwszych kilku transporcie towarów dostarczanych do portu. Jednak w kolejnych transportach kupujący informuje rolnika mailowo lub telefonicznie, że znaleziono robaki, a następnie przedstawia żądania obniżenia ceny za tonę o 50 zł, grożąc jednocześnie zwróceniem towaru i obciążeniem kosztami transportu sprzedającego, czyli rolnika.

Zarząd PIR wnioskuje o pełną gotowość laboratoriów WIORIN  7 dni w tygodniu przez całą dobę

W związku z powyższym celem uniknięcia opisanej powyżej sytuacji Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych. Wnioskujemy o zapewnienie pełnej gotowości laboratoriów WIORIN przez siedem dni w tygodniu i przez całą dobę, aby mogły one dokonywać kontroli w każdej chwili. Zdaniem PIR, taka inicjatywa może skutkować ograniczeniem lub całkowitym wyeliminowaniem opisanych na wstępie sytuacji.

źródło: Pomorska Izba Rolnicza

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x