czwartek, 22 lutego, 2024

Korupcji ciąg dalszy. Urzędnicy żądali łapówek za fałszywe świadectwa dla ukraińskiego zboża

spot_img

SBU zatrzymała jednego z szefów Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumentów w obwodzie charkowskim, który zażądał „daniny” od eksporterów zboża – poinformowało o tym biuro prasowe SBU. Urzędnicy obiecali rolnikom wydanie fitosanitarnego świadectwa zgodności produktów rolnych bez żadnych ograniczeń, w zamian za przyjęcie łapówki.

Korupcyjny skandal. Łapówki za wydanie fałszywych świadectw fitosanitarnych dla ukraińskiego zboża

100 dolarów łapówki za fitosanitarne świadectwo zgodności

„Uczestnicy organizacji systematycznie żądali pieniędzy od przedstawicieli ukraińskich firm eksportujących krajowe produkty rolne. Według śledztwa, nielegalnej działalności zorganizował szef jednego z wydziałów instytucji państwowej. W celu realizacji przestępczego mechanizmu zaangażował swojego podwładnego – inspektora” – czytamy w raporcie.

Za łapówki urzędnicy obiecali rolnikom „nieskrępowane” wydanie fitosanitarnego świadectwa zgodności produktów rolnych. Kwota „hołdy” wynosiła 100 dolarów za jeden ładunek towarów. W przypadku braku zapłaty urzędnicy grozili maksymalnym przedłużeniem biurokratycznych procedur uzyskiwania pozwoleń.

20 wagonów ukraińskiego zboża wyjechało z fałszywym świadectwem fitosanitarnym

Pracownicy SBU stopniowo dokumentowali dwa przypadki przyjmowania łapówek przez osoby zaangażowane w „certyfikację” 20 wagonów z ukraińskim zbożem. Stróże prawa zatrzymali organizatora afery podczas odbierania drugiej części łapówki. Obecnie został powiadomiony o podejrzeniu na podstawie części 3 art. 368 Kodeksu karnego Ukrainy (przyjęcie oferty, obietnicy lub przyjęcia nielegalnej korzyści przez urzędnika). Planowane jest również ogłoszenie podejrzenia jego wspólnika. Sprawcom grozi do 10 lat więzienia.

Kolejny przypadek naruszenia prawa przy eksporcie zboża z Ukrainy

 Jednakże to nie jest jedyny przypadek naruszania prawa. To nie jedyne nieścisłości prawne. SBU zlikwidowała niedawno korupcję w Wydziale Głównym Państwowej Produkcji i Obsługi Konsumentów w obwodzie odeskim, gdzie uczestnicy ugody żądali łapówek od firm eksportujących ukraińskie produkty rolne poprzez tzw. „korytarz zbożowy. Ile jeszcze niezweryfikowanych przypadków ma miejsce? Możemy tylko się domyślać.

źródło: latifundist.com 

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x